?

Log in

No account? Create an account

Previous Entry | Next Entry

Прекрасная статья Портникова.
Настоятельно рекомендую к прочтению и тем, кто согласен с тезисами, и тем, кто не согласен.

Російська влада остаточно знищила єдину в Москві – та й у всій Росії – Бібліотеку української літератури. Книжковий фонд бібліотеки, який збирався українською громадськістю Москви за підтримки друзів із України та усього світу, передається Бібліотеці іноземної літератури і стане частиною Центру слов’янських культур. Ніякого центру, ніякого його книжкового фонду поки що немає, - пише Віталій Портніков у своєму блозі на Радіо Свобода. Книги з української бібліотеки просто перевезуть з неї в інше місце, яке вже не буде називатися небезпечним словом "українська", не буде виглядати – хоча б умовно – як культурний заклад іншого народу, з мовою і культурою якого Росія веде справжню війну. І аж ніяк не гібридну.

Війна з Бібліотекою української літератури в Москві почалася задовго до того, як російські танки з’явилися в Криму і на Донбасі. Сама Бібліотека української літератури з’явилася під час перебудови, коли зникло багато заборон. І вона була не державною, не міською, а саме народною ініціативою. Але коли російська влада зрозуміла, що Україна дійсно відроджується, стала робити все можливе, щоб цьому перешкодити. Щоб довести, що "ми один народ". А для цього потрібно, перш за все, знищити все те, що складає культурну унікальність українського народу. Яка в такому випадку українська бібліотека в центрі Москви?

Мета імперії – знищити Україну, позбавляючи її мови

Це ми можемо до хрипоти сперечатися між собою, що саме визначає українського патріота, яке значення в його світовідчутті грає рідна мова і чи потрібно за часів економічної кризи дискутувати про мову. А в імперії ніяких сумнівів немає: для того, щоб не було ніякої України, потрібно позбавити її мови. Для того, щоб українець забув про свою Батьківщину, він повинен говорити виключно мовою сусідньої народу. У Росії ніколи не було українських шкіл – не дивлячись на мільйони етнічних українців, які проживають в цій країні. Тут ніколи не було вищої освіти українською мовою. Ніколи не було українських телеканалів і радіостанцій, навіть радіопередач (за винятком однієї, яку автор цих рядків створив у ті ж 90-і роки на радіо "Ехо Москви"). Культурні організації українців з’явилися тільки у 90-і роки й постійно перебувають під тиском влади. А тепер після довгої боротьби закривають і єдину українську бібліотеку Росії. Просто порівняйте цю ситуацію української мови в Росії із ситуацією російської мови в Україні – і з легким серцем плюньте в обличчя тому, хто буде розповідати вам про мовну "дискримінацію" в Українській державі.
На противагу тому, чого в Росії не було, ми можемо згадати, що в ній завжди було. А була – відверта зневага до української мови, яку за рівнем хамства можна порівняти хіба що зі зневагою до білоруської. І ця зневага виходила аж ніяк не тільки від імператорів, які видавали свої підлі укази. Віссаріон Бєлінський, один із кращих російських літературних критиків, радив Тарасові Шевченку перестати писати "мужицьким діалектом". Так в літературні салони Москви і Петербурга приходило презирство до української мови, впевненість у тому, що на цьому "сільському діалекті" не можна створити нічого, що варто було б уваги. А якщо так – навіщо на цьому діалекті розмовляти? Чи не краще допомогти "мужикам" заговорити "правильно"?

Все це було брехнею. Українська мова ніколи не була виключно мовою села – але імперія зробила все можливе, щоб вона такою стала. Вона створила умови для зникнення цієї мови в містах, вона вигнала її до сіл, вона зв’язала мову і комплекс меншовартості в єдине цивілізаційне поняття. Якщо вже за радянських часів вона дозволяла українській мови прийти до міста – то тільки за допомогою сили, наказів і розпоряджень, тільки в ролі зброї більшовицької ідеології. Так що коли імперія починала знову виганяти українську мову з українських міст, багато хто з полегшенням зітхав.

Імперія домоглася очевидних успіхів – їх не можна заперечувати. На території, яку вона оголосила своєю, української мови просто немає – і умов для її відродження теж немає. Немає навіть на традиційних територіях розселення українців, які стали частиною Російської Федерації. Там вже давно не дискутують про те, якою мовою розмовляти – своєю або чужою. Там розмовляють російською.

Єдиною територією, на якій українська мова може зберегтися і розвиватися, є Україна. Русифікована Україна, в якій століттями створювалися умови комфортної відмови від рідної мови. Україна, в якій людина з маленького міста чи села, що переїжджала до індустріального центру, повинна була насамперед навчитися говорити "по-людськи" – інакше засміють. Україна, в якій повинні були зникнути українці. Але вони не зникли.
Саме тому імперським умовам знищення і спрощення української мови ми повинні протиставити умови її відродження. І мова йде не тільки про державні рішення. Держава – ніщо без народу. Російський народ підтримував шовіністичні зусилля своєї імперії, був носієм русифікації – і саме тому Росія домоглася такого вбивчого успіху. Саме тому українська мова стала мовою "аборигенів" у своїй власній країні.

Російськомовні патріоти, оцініть небезпеку для України. Допоможіть дітям та онукам

Я не вірю в силу наказу. Я прекрасно розумію, що людину не можна просто змусити говорити мовою, якою вона не володіє. Я не сумніваюся, що серед російськомовних громадян Української держави переважна більшість – це патріоти України. Саме тому я вірю в силу людини, в силу патріотизму і любові до своєї країни. Просто маєте оцінити рівень небезпеки. Просто зрозумійте, що імперія – нахабна, брехлива, кривава – воює не тільки з вашою країною, а й з українською мовою.

Якщо ви російськомовний патріот України і ніколи не розмовляли українською – почніть вивчати мову країни, в якій живете. Якщо ви не вважаєте, що досягнете успіху – створіть умови для того, щоб цю мову знали, щоб нею спілкувалися ваші діти і внуки. Цікавтеся українською культурою.

Припиніть думати, що центр світу перебуває в Москві і коли Росія стане "хорошою", ви знову зможете відвідувати російські театри, які звичайно ж, кращі за наші "провінційні". Все це – ваші комплекси. У тій самій імперській Росії москвичі захоплювалися театром Кропивницького, в тому самому Радянському Союзі спеціально приїжджали до Києва, щоб побачити театр Гната Юри. Україна – така ж країна, як Росія або Польща. Зі своєю історією, культурою, наукою. І зі своєю мовою. Культурна проблема України – не в нашій неповноцінності, а в спробах конкуренції з Росією в одному мовному просторі, Росією ж і створеному.

Але російськомовна Україна завжди буде просто російською областю. Брянською, Курською або Київською – немає значення, якою. А україномовна Україна завжди буде країною. Країною, в якій не залишиться місця для меншовартості, але завжди буде місце для поваги до самого себе.

Tags:

promo bither april 25, 2012 17:23 3
Buy for 200 tokens
Промо-блок свободен! :-) Пользуйтесь случаем!

Comments

sivsja
Feb. 19th, 2017 06:59 pm (UTC)
ну ведь смешно, Ян, право.

"в россии нет украинских школ. нет высшего образования на украинском языке. и это несмотря на то, что в россии проживают миллионы украинцев"

я понимаю. тебе нравятся наши умалишённые.

но давай я переведу этот кусок так. чтобы было понятно, что текст от идиота.


"в германии нет турецких школ. нет высшего образования на турецком языке. и это несмотря на то, что в германии проживают миллионы турок"

Edited at 2017-02-19 07:00 pm (UTC)
Рик Ник
Feb. 19th, 2017 07:04 pm (UTC)
А теперь проведем простенькую аналогию. С Германией.
И получим ответ на вопрос: так с какой стати в Украине должно быть образование на русском?
sivsja
Feb. 19th, 2017 07:11 pm (UTC)
да я не против.

только с канадой давайте.
что будет сильно точнее, если сравнивать с украиной.

где есть и франко и англоязычное население.
и оба населения местные.

и то и другое - автохтонное (ну почти. бедных индейцев забудем).

Edited at 2017-02-19 07:14 pm (UTC)
Рик Ник
Feb. 19th, 2017 07:22 pm (UTC)
Ну т.е. ответ слишком очевиден.
Не нужно. Абсолютно.

Нам образец Германии ближе.
А вы - смело можете и пример Канады использовать.
С образованием на трех языках: русском, татарском и украинском - по наибольшей численности этих национальностей в РФ.
Слабо?
sivsja
Feb. 19th, 2017 07:27 pm (UTC)
см. ещё один ответ. ниже. очевидный)

все проекты украинских школ в мск провалились.
потому что не смогли набрать учащихся.


а у вас - таки аналогия с канадой.
хотите или не хотите вы этого.
Рик Ник
Feb. 19th, 2017 07:31 pm (UTC)
Вы когда у себя трехъязычное образование внедрите - приходите советовать.

Мы без запоребриковых дилетантов знаем КАКАЯ у нас аналогия.
(no subject) - sivsja - Feb. 19th, 2017 07:35 pm (UTC) - Expand
(no subject) - Рик Ник - Feb. 19th, 2017 07:39 pm (UTC) - Expand
(no subject) - sivsja - Feb. 19th, 2017 07:43 pm (UTC) - Expand
(no subject) - Рик Ник - Feb. 19th, 2017 07:47 pm (UTC) - Expand
(no subject) - sivsja - Feb. 19th, 2017 07:54 pm (UTC) - Expand
(no subject) - Рик Ник - Feb. 19th, 2017 08:05 pm (UTC) - Expand
(no subject) - sivsja - Feb. 19th, 2017 08:09 pm (UTC) - Expand
(no subject) - Рик Ник - Feb. 19th, 2017 08:19 pm (UTC) - Expand
Да мы знаем, - Андрей Иванов - Feb. 19th, 2017 08:05 pm (UTC) - Expand
Re: Да мы знаем, - sivsja - Feb. 19th, 2017 08:10 pm (UTC) - Expand
6armaglot
Feb. 19th, 2017 07:49 pm (UTC)
С чего бы это вам пример Германии ближе? Русские в ней тоже - коренное население?
(no subject) - Рик Ник - Feb. 19th, 2017 07:56 pm (UTC) - Expand
(no subject) - 6armaglot - Feb. 19th, 2017 08:22 pm (UTC) - Expand
(no subject) - Рик Ник - Feb. 19th, 2017 08:25 pm (UTC) - Expand
(no subject) - 6armaglot - Feb. 19th, 2017 08:26 pm (UTC) - Expand
(no subject) - Рик Ник - Feb. 19th, 2017 08:27 pm (UTC) - Expand
(no subject) - 6armaglot - Feb. 19th, 2017 08:31 pm (UTC) - Expand
(no subject) - sivsja - Feb. 19th, 2017 08:00 pm (UTC) - Expand
(no subject) - Рик Ник - Feb. 19th, 2017 08:17 pm (UTC) - Expand
(no subject) - 6armaglot - Feb. 19th, 2017 08:22 pm (UTC) - Expand
Alexander Yashin
Feb. 20th, 2017 12:38 am (UTC)
>> бедных индейцев забудем
Злой ты ))
sivsja
Feb. 19th, 2017 07:18 pm (UTC)
и вдогон. до всяких аннексий и гибридныйх войн при лужкове было несколько попыток организации украинских школ.

но вы же в курсе - почему эти попытки провалились?
Рик Ник
Feb. 19th, 2017 07:29 pm (UTC)
Исключительно по той же причине, что и сейчас библиотека закрылась.
Лужков как борец за украинские школы - это запредельный юмор.
sivsja
Feb. 19th, 2017 07:33 pm (UTC)
вы мне (как тогда работающему в образовании московском)
будете сказки рассказывать? про московскую жизнь?

повторяю. медленно.
не нашли достаточного количества учеников,
чтобы получить госфинансирование. и при раннем лужкове можно
было открыть хоть афрошколу. единственным критерием была наполняемость классов.
(no subject) - Рик Ник - Feb. 19th, 2017 07:46 pm (UTC) - Expand
(no subject) - sivsja - Feb. 19th, 2017 07:51 pm (UTC) - Expand
(no subject) - Рик Ник - Feb. 19th, 2017 07:59 pm (UTC) - Expand
(no subject) - sivsja - Feb. 19th, 2017 08:01 pm (UTC) - Expand
(no subject) - Рик Ник - Feb. 19th, 2017 08:07 pm (UTC) - Expand
(no subject) - Лариса Непомнящая - Feb. 19th, 2017 08:08 pm (UTC) - Expand
(no subject) - Рик Ник - Feb. 19th, 2017 08:16 pm (UTC) - Expand
(no subject) - Лариса Непомнящая - Feb. 19th, 2017 08:21 pm (UTC) - Expand
(no subject) - Рик Ник - Feb. 19th, 2017 08:24 pm (UTC) - Expand
(no subject) - Лариса Непомнящая - Feb. 19th, 2017 08:28 pm (UTC) - Expand
(no subject) - Рик Ник - Feb. 19th, 2017 08:34 pm (UTC) - Expand
(no subject) - Лариса Непомнящая - Feb. 19th, 2017 08:39 pm (UTC) - Expand
(no subject) - Рик Ник - Feb. 19th, 2017 08:43 pm (UTC) - Expand
(no subject) - Лариса Непомнящая - Feb. 19th, 2017 08:54 pm (UTC) - Expand
(no subject) - Рик Ник - Feb. 20th, 2017 07:32 am (UTC) - Expand
(no subject) - Лариса Непомнящая - Feb. 20th, 2017 11:01 am (UTC) - Expand
(no subject) - Рик Ник - Feb. 20th, 2017 11:08 am (UTC) - Expand
(no subject) - Лариса Непомнящая - Feb. 20th, 2017 11:20 am (UTC) - Expand
(no subject) - Рик Ник - Feb. 20th, 2017 11:37 am (UTC) - Expand
(no subject) - Лариса Непомнящая - Feb. 20th, 2017 11:54 am (UTC) - Expand
(no subject) - Лариса Непомнящая - Feb. 20th, 2017 11:57 am (UTC) - Expand
(no subject) - Рик Ник - Feb. 20th, 2017 12:21 pm (UTC) - Expand
(no subject) - Лариса Непомнящая - Feb. 20th, 2017 12:30 pm (UTC) - Expand
(no subject) - Рик Ник - Feb. 20th, 2017 12:47 pm (UTC) - Expand
(no subject) - Лариса Непомнящая - Feb. 20th, 2017 01:01 pm (UTC) - Expand
(no subject) - Рик Ник - Feb. 20th, 2017 01:09 pm (UTC) - Expand
(no subject) - Николай Каменский - Feb. 20th, 2017 02:46 am (UTC) - Expand
(no subject) - kreslava79 - Feb. 20th, 2017 05:49 am (UTC) - Expand
Я понял - Андрей Иванов - Feb. 19th, 2017 09:34 pm (UTC) - Expand
Re: Я понял - the_toad - Feb. 20th, 2017 09:30 am (UTC) - Expand
(no subject) - qmed - Feb. 20th, 2017 12:17 am (UTC) - Expand
(no subject) - Керим Абдуллаев - Feb. 20th, 2017 05:52 am (UTC) - Expand
(no subject) - Артём Берсенев - Feb. 20th, 2017 08:04 am (UTC) - Expand
(no subject) - qmed - Feb. 20th, 2017 03:06 pm (UTC) - Expand
the_toad
Feb. 20th, 2017 09:27 am (UTC)
В общем-то, с какой стати на Украине вообще должно быть образование?
Рик Ник
Feb. 20th, 2017 09:33 am (UTC)
Отличный вопрос от россиянина!
Анатолий Дмитриенко
Feb. 20th, 2017 10:46 am (UTC)
И ещё хочу дополнить sivsja.На телевидении России есть канал Ю,где всё время идут украинские программы.Правда по-моему не выше по качеству чем Дом-2.У меня дети почему-то смотрят.
Олег Луговской
Feb. 20th, 2017 06:36 pm (UTC)
На Первом половина сериалов производства Film.ua.Почему то не на родном языке)

Profile

bither
Ян Валетов

Latest Month

September 2019
S M T W T F S
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Tags

Page Summary

Powered by LiveJournal.com
Designed by Paulina Bozek