?

Log in

No account? Create an account

Previous Entry | Next Entry

Прекрасная статья Портникова.
Настоятельно рекомендую к прочтению и тем, кто согласен с тезисами, и тем, кто не согласен.

Російська влада остаточно знищила єдину в Москві – та й у всій Росії – Бібліотеку української літератури. Книжковий фонд бібліотеки, який збирався українською громадськістю Москви за підтримки друзів із України та усього світу, передається Бібліотеці іноземної літератури і стане частиною Центру слов’янських культур. Ніякого центру, ніякого його книжкового фонду поки що немає, - пише Віталій Портніков у своєму блозі на Радіо Свобода. Книги з української бібліотеки просто перевезуть з неї в інше місце, яке вже не буде називатися небезпечним словом "українська", не буде виглядати – хоча б умовно – як культурний заклад іншого народу, з мовою і культурою якого Росія веде справжню війну. І аж ніяк не гібридну.

Війна з Бібліотекою української літератури в Москві почалася задовго до того, як російські танки з’явилися в Криму і на Донбасі. Сама Бібліотека української літератури з’явилася під час перебудови, коли зникло багато заборон. І вона була не державною, не міською, а саме народною ініціативою. Але коли російська влада зрозуміла, що Україна дійсно відроджується, стала робити все можливе, щоб цьому перешкодити. Щоб довести, що "ми один народ". А для цього потрібно, перш за все, знищити все те, що складає культурну унікальність українського народу. Яка в такому випадку українська бібліотека в центрі Москви?

Мета імперії – знищити Україну, позбавляючи її мови

Це ми можемо до хрипоти сперечатися між собою, що саме визначає українського патріота, яке значення в його світовідчутті грає рідна мова і чи потрібно за часів економічної кризи дискутувати про мову. А в імперії ніяких сумнівів немає: для того, щоб не було ніякої України, потрібно позбавити її мови. Для того, щоб українець забув про свою Батьківщину, він повинен говорити виключно мовою сусідньої народу. У Росії ніколи не було українських шкіл – не дивлячись на мільйони етнічних українців, які проживають в цій країні. Тут ніколи не було вищої освіти українською мовою. Ніколи не було українських телеканалів і радіостанцій, навіть радіопередач (за винятком однієї, яку автор цих рядків створив у ті ж 90-і роки на радіо "Ехо Москви"). Культурні організації українців з’явилися тільки у 90-і роки й постійно перебувають під тиском влади. А тепер після довгої боротьби закривають і єдину українську бібліотеку Росії. Просто порівняйте цю ситуацію української мови в Росії із ситуацією російської мови в Україні – і з легким серцем плюньте в обличчя тому, хто буде розповідати вам про мовну "дискримінацію" в Українській державі.
На противагу тому, чого в Росії не було, ми можемо згадати, що в ній завжди було. А була – відверта зневага до української мови, яку за рівнем хамства можна порівняти хіба що зі зневагою до білоруської. І ця зневага виходила аж ніяк не тільки від імператорів, які видавали свої підлі укази. Віссаріон Бєлінський, один із кращих російських літературних критиків, радив Тарасові Шевченку перестати писати "мужицьким діалектом". Так в літературні салони Москви і Петербурга приходило презирство до української мови, впевненість у тому, що на цьому "сільському діалекті" не можна створити нічого, що варто було б уваги. А якщо так – навіщо на цьому діалекті розмовляти? Чи не краще допомогти "мужикам" заговорити "правильно"?

Все це було брехнею. Українська мова ніколи не була виключно мовою села – але імперія зробила все можливе, щоб вона такою стала. Вона створила умови для зникнення цієї мови в містах, вона вигнала її до сіл, вона зв’язала мову і комплекс меншовартості в єдине цивілізаційне поняття. Якщо вже за радянських часів вона дозволяла українській мови прийти до міста – то тільки за допомогою сили, наказів і розпоряджень, тільки в ролі зброї більшовицької ідеології. Так що коли імперія починала знову виганяти українську мову з українських міст, багато хто з полегшенням зітхав.

Імперія домоглася очевидних успіхів – їх не можна заперечувати. На території, яку вона оголосила своєю, української мови просто немає – і умов для її відродження теж немає. Немає навіть на традиційних територіях розселення українців, які стали частиною Російської Федерації. Там вже давно не дискутують про те, якою мовою розмовляти – своєю або чужою. Там розмовляють російською.

Єдиною територією, на якій українська мова може зберегтися і розвиватися, є Україна. Русифікована Україна, в якій століттями створювалися умови комфортної відмови від рідної мови. Україна, в якій людина з маленького міста чи села, що переїжджала до індустріального центру, повинна була насамперед навчитися говорити "по-людськи" – інакше засміють. Україна, в якій повинні були зникнути українці. Але вони не зникли.
Саме тому імперським умовам знищення і спрощення української мови ми повинні протиставити умови її відродження. І мова йде не тільки про державні рішення. Держава – ніщо без народу. Російський народ підтримував шовіністичні зусилля своєї імперії, був носієм русифікації – і саме тому Росія домоглася такого вбивчого успіху. Саме тому українська мова стала мовою "аборигенів" у своїй власній країні.

Російськомовні патріоти, оцініть небезпеку для України. Допоможіть дітям та онукам

Я не вірю в силу наказу. Я прекрасно розумію, що людину не можна просто змусити говорити мовою, якою вона не володіє. Я не сумніваюся, що серед російськомовних громадян Української держави переважна більшість – це патріоти України. Саме тому я вірю в силу людини, в силу патріотизму і любові до своєї країни. Просто маєте оцінити рівень небезпеки. Просто зрозумійте, що імперія – нахабна, брехлива, кривава – воює не тільки з вашою країною, а й з українською мовою.

Якщо ви російськомовний патріот України і ніколи не розмовляли українською – почніть вивчати мову країни, в якій живете. Якщо ви не вважаєте, що досягнете успіху – створіть умови для того, щоб цю мову знали, щоб нею спілкувалися ваші діти і внуки. Цікавтеся українською культурою.

Припиніть думати, що центр світу перебуває в Москві і коли Росія стане "хорошою", ви знову зможете відвідувати російські театри, які звичайно ж, кращі за наші "провінційні". Все це – ваші комплекси. У тій самій імперській Росії москвичі захоплювалися театром Кропивницького, в тому самому Радянському Союзі спеціально приїжджали до Києва, щоб побачити театр Гната Юри. Україна – така ж країна, як Росія або Польща. Зі своєю історією, культурою, наукою. І зі своєю мовою. Культурна проблема України – не в нашій неповноцінності, а в спробах конкуренції з Росією в одному мовному просторі, Росією ж і створеному.

Але російськомовна Україна завжди буде просто російською областю. Брянською, Курською або Київською – немає значення, якою. А україномовна Україна завжди буде країною. Країною, в якій не залишиться місця для меншовартості, але завжди буде місце для поваги до самого себе.

Tags:

promo bither april 25, 2012 17:23 3
Buy for 200 tokens
Промо-блок свободен! :-) Пользуйтесь случаем!

Comments

sivsja
Feb. 19th, 2017 07:33 pm (UTC)
вы мне (как тогда работающему в образовании московском)
будете сказки рассказывать? про московскую жизнь?

повторяю. медленно.
не нашли достаточного количества учеников,
чтобы получить госфинансирование. и при раннем лужкове можно
было открыть хоть афрошколу. единственным критерием была наполняемость классов.
Рик Ник
Feb. 19th, 2017 07:46 pm (UTC)
Медленно. Как работнику образования. Московского.
"В период с 1989 по 2010 гг. численность украинцев в Российской Федерации уменьшилась в 2,3 раза (на 55,8 %).
Год. Численность Уд. вес %
1989 4362872. 2,97
2002 2942961 . 2,03
2010 1927988. 1,35"

Итого: -2 434 884 чел. (минус два миллиона четыреста тридцать четыре тысячи восемьсот восемьдесят четыре)
Геноцидом попахивает.
sivsja
Feb. 19th, 2017 07:51 pm (UTC)
слушайте. ну скучно(((

я хз почему снизилась.
не демограф.
уехали к вам - независимую украину поднимать.
или - в польшу.
не ведаю.

но слова таки надо по назначению пользовать.
вроде как и по-украински "геноцид" так же?
ну посмотрите тогда значение этого слова.

или вы таки фантазируете расстрелы украинцев в подвалах лубянки в этот период?
Рик Ник
Feb. 19th, 2017 07:59 pm (UTC)
Да, конечно, ж скучно.
Про рашку - завсегда скучно.
Интересней "чо там у хохлов?"
И советы давать - никому не нужные и побольше.
(no subject) - sivsja - Feb. 19th, 2017 08:01 pm (UTC) - Expand
(no subject) - Рик Ник - Feb. 19th, 2017 08:07 pm (UTC) - Expand
Лариса Непомнящая
Feb. 19th, 2017 08:08 pm (UTC)
Русскими стали себя называть или эльфами

Edited at 2017-02-19 08:12 pm (UTC)
Рик Ник
Feb. 19th, 2017 08:16 pm (UTC)
Вот.
И что это говорит о государственной политике рашки по отношению к украинцам?
(no subject) - Лариса Непомнящая - Feb. 19th, 2017 08:21 pm (UTC) - Expand
(no subject) - Рик Ник - Feb. 19th, 2017 08:24 pm (UTC) - Expand
(no subject) - Лариса Непомнящая - Feb. 19th, 2017 08:28 pm (UTC) - Expand
(no subject) - Рик Ник - Feb. 19th, 2017 08:34 pm (UTC) - Expand
(no subject) - Лариса Непомнящая - Feb. 19th, 2017 08:39 pm (UTC) - Expand
(no subject) - Рик Ник - Feb. 19th, 2017 08:43 pm (UTC) - Expand
(no subject) - Лариса Непомнящая - Feb. 19th, 2017 08:54 pm (UTC) - Expand
(no subject) - Рик Ник - Feb. 20th, 2017 07:32 am (UTC) - Expand
(no subject) - Лариса Непомнящая - Feb. 20th, 2017 11:01 am (UTC) - Expand
(no subject) - Рик Ник - Feb. 20th, 2017 11:08 am (UTC) - Expand
(no subject) - Лариса Непомнящая - Feb. 20th, 2017 11:20 am (UTC) - Expand
(no subject) - Рик Ник - Feb. 20th, 2017 11:37 am (UTC) - Expand
(no subject) - Лариса Непомнящая - Feb. 20th, 2017 11:54 am (UTC) - Expand
(no subject) - Лариса Непомнящая - Feb. 20th, 2017 11:57 am (UTC) - Expand
(no subject) - Рик Ник - Feb. 20th, 2017 12:21 pm (UTC) - Expand
(no subject) - Лариса Непомнящая - Feb. 20th, 2017 12:30 pm (UTC) - Expand
(no subject) - Рик Ник - Feb. 20th, 2017 12:47 pm (UTC) - Expand
(no subject) - Лариса Непомнящая - Feb. 20th, 2017 01:01 pm (UTC) - Expand
(no subject) - Рик Ник - Feb. 20th, 2017 01:09 pm (UTC) - Expand
Николай Каменский
Feb. 20th, 2017 02:46 am (UTC)
С отменой 5-й графы в паспорте, как считали дальше число украинцев? Эти цифры можно смело выкидывать на помойку, как высосанные из пальца.
Андрей Иванов
Feb. 19th, 2017 08:48 pm (UTC)
Почему в России нкет школ на украинском и мало на татар
Потому что нет работы на этих языках с достойной зарплатой. Эту в России называется равные возможности. Короче, кацапчики умеют только врать.
Лариса Непомнящая
Feb. 19th, 2017 08:57 pm (UTC)
Re: Почему в России нкет школ на украинском и мало на тат
У нас многонациональное государство, предложите пример работы на татарском языке у нас в Брянской области, где татарского не знает никто. А есть ещё якуты, чукчи, кавказские национальности, буряты и т.д. Они то же хотят высокооплачиваемую работу на своем языке.

Edited at 2017-02-19 09:01 pm (UTC)
Андрей Иванов
Feb. 19th, 2017 09:11 pm (UTC)
Re: Почему в России нкет школ на украинском и мало на тат
А в швейцарии, на которую любят ссылаться кацапчики в любой области есть есть работа на французском? Или даже в Москве, где как известно более миллиона татар? Врать то умеют хорошо, но не качественно. Вы же признаёте что все хотят на своём языке. Так сколько копеек на это потратило Российское государство на это за 1000 лет?

Edited at 2017-02-19 09:12 pm (UTC)
(no subject) - kreslava79 - Feb. 20th, 2017 05:49 am (UTC) - Expand
sivsja
Feb. 19th, 2017 09:07 pm (UTC)
Re: Почему в России нкет школ на украинском и мало на тат
вот умеете же нормально разговаривать.
исключая последнее ритуальное предложение.

да. нет такой работы. ибо госязык один в россии.
но это - гражданский консенсус в стране.

если у вас есть таковой (с украинским) - то и замечательно.

если нет консенсуса - то всякие беспорядки могут случиться.

и я вовсе не имею в виду нынешнюю ситуацию.
которая вообще не имеет никакого отношения к языкам.
ни к украинскому. ни к русскому.

и весь языковой срач бессмысленен.
если у вас будет так, что достойная работа только на госязыке -
все как миленькие побегут и будут учить.
абсолютно не теряя бытового двуязычия.

в конце концов, мои предки в закарпатье и в советское время
спокойно говорили на венгерском (там даже шёл венгерский канал на тв без перевода). и никому это не мешало.

или та же латвия. хотят внутренней работы - учат. и выучивают.

но возможен и иной консенсус. такой как в вышеприведённой канаде.
где большинство просто знает оба госязыка.

и завязывайте с мантрами про кацапов)))Я понял - Андрей Иванов - Feb. 19th, 2017 09:34 pm (UTC) - Expand
Re: Я понял - the_toad - Feb. 20th, 2017 09:30 am (UTC) - Expand
the_toad
Feb. 20th, 2017 09:29 am (UTC)
Re: Почему в России нкет школ на украинском и мало на тат
(задумчиво) что же делают все эти выпускники кафедр татарской журналистики и т.п.?
qmed
Feb. 20th, 2017 12:17 am (UTC)
а на маскве свет клином сошелся? На Кубани во многих станицах говорят по украински, а хоть одна школа там есть?
Керим Абдуллаев
Feb. 20th, 2017 05:52 am (UTC)
Справедливости ради - говорят на суржике, называют себя "хохлами" (в шутку) в то же время отмечают, что испытывают трудности с пониманием настоящего украинского языка.
Артём Берсенев
Feb. 20th, 2017 08:04 am (UTC)
не говорят там по украински, суржик да, там по левому берегу Кубани много украинских сёл стоит.
(no subject) - qmed - Feb. 20th, 2017 03:06 pm (UTC) - Expand

Profile

bither
Ян Валетов

Latest Month

September 2019
S M T W T F S
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Tags

Page Summary

Powered by LiveJournal.com
Designed by Paulina Bozek