?

Log in

No account? Create an account

Previous Entry | Next Entry

Прекрасная статья Портникова.
Настоятельно рекомендую к прочтению и тем, кто согласен с тезисами, и тем, кто не согласен.

Російська влада остаточно знищила єдину в Москві – та й у всій Росії – Бібліотеку української літератури. Книжковий фонд бібліотеки, який збирався українською громадськістю Москви за підтримки друзів із України та усього світу, передається Бібліотеці іноземної літератури і стане частиною Центру слов’янських культур. Ніякого центру, ніякого його книжкового фонду поки що немає, - пише Віталій Портніков у своєму блозі на Радіо Свобода. Книги з української бібліотеки просто перевезуть з неї в інше місце, яке вже не буде називатися небезпечним словом "українська", не буде виглядати – хоча б умовно – як культурний заклад іншого народу, з мовою і культурою якого Росія веде справжню війну. І аж ніяк не гібридну.

Війна з Бібліотекою української літератури в Москві почалася задовго до того, як російські танки з’явилися в Криму і на Донбасі. Сама Бібліотека української літератури з’явилася під час перебудови, коли зникло багато заборон. І вона була не державною, не міською, а саме народною ініціативою. Але коли російська влада зрозуміла, що Україна дійсно відроджується, стала робити все можливе, щоб цьому перешкодити. Щоб довести, що "ми один народ". А для цього потрібно, перш за все, знищити все те, що складає культурну унікальність українського народу. Яка в такому випадку українська бібліотека в центрі Москви?

Мета імперії – знищити Україну, позбавляючи її мови

Це ми можемо до хрипоти сперечатися між собою, що саме визначає українського патріота, яке значення в його світовідчутті грає рідна мова і чи потрібно за часів економічної кризи дискутувати про мову. А в імперії ніяких сумнівів немає: для того, щоб не було ніякої України, потрібно позбавити її мови. Для того, щоб українець забув про свою Батьківщину, він повинен говорити виключно мовою сусідньої народу. У Росії ніколи не було українських шкіл – не дивлячись на мільйони етнічних українців, які проживають в цій країні. Тут ніколи не було вищої освіти українською мовою. Ніколи не було українських телеканалів і радіостанцій, навіть радіопередач (за винятком однієї, яку автор цих рядків створив у ті ж 90-і роки на радіо "Ехо Москви"). Культурні організації українців з’явилися тільки у 90-і роки й постійно перебувають під тиском влади. А тепер після довгої боротьби закривають і єдину українську бібліотеку Росії. Просто порівняйте цю ситуацію української мови в Росії із ситуацією російської мови в Україні – і з легким серцем плюньте в обличчя тому, хто буде розповідати вам про мовну "дискримінацію" в Українській державі.
На противагу тому, чого в Росії не було, ми можемо згадати, що в ній завжди було. А була – відверта зневага до української мови, яку за рівнем хамства можна порівняти хіба що зі зневагою до білоруської. І ця зневага виходила аж ніяк не тільки від імператорів, які видавали свої підлі укази. Віссаріон Бєлінський, один із кращих російських літературних критиків, радив Тарасові Шевченку перестати писати "мужицьким діалектом". Так в літературні салони Москви і Петербурга приходило презирство до української мови, впевненість у тому, що на цьому "сільському діалекті" не можна створити нічого, що варто було б уваги. А якщо так – навіщо на цьому діалекті розмовляти? Чи не краще допомогти "мужикам" заговорити "правильно"?

Все це було брехнею. Українська мова ніколи не була виключно мовою села – але імперія зробила все можливе, щоб вона такою стала. Вона створила умови для зникнення цієї мови в містах, вона вигнала її до сіл, вона зв’язала мову і комплекс меншовартості в єдине цивілізаційне поняття. Якщо вже за радянських часів вона дозволяла українській мови прийти до міста – то тільки за допомогою сили, наказів і розпоряджень, тільки в ролі зброї більшовицької ідеології. Так що коли імперія починала знову виганяти українську мову з українських міст, багато хто з полегшенням зітхав.

Імперія домоглася очевидних успіхів – їх не можна заперечувати. На території, яку вона оголосила своєю, української мови просто немає – і умов для її відродження теж немає. Немає навіть на традиційних територіях розселення українців, які стали частиною Російської Федерації. Там вже давно не дискутують про те, якою мовою розмовляти – своєю або чужою. Там розмовляють російською.

Єдиною територією, на якій українська мова може зберегтися і розвиватися, є Україна. Русифікована Україна, в якій століттями створювалися умови комфортної відмови від рідної мови. Україна, в якій людина з маленького міста чи села, що переїжджала до індустріального центру, повинна була насамперед навчитися говорити "по-людськи" – інакше засміють. Україна, в якій повинні були зникнути українці. Але вони не зникли.
Саме тому імперським умовам знищення і спрощення української мови ми повинні протиставити умови її відродження. І мова йде не тільки про державні рішення. Держава – ніщо без народу. Російський народ підтримував шовіністичні зусилля своєї імперії, був носієм русифікації – і саме тому Росія домоглася такого вбивчого успіху. Саме тому українська мова стала мовою "аборигенів" у своїй власній країні.

Російськомовні патріоти, оцініть небезпеку для України. Допоможіть дітям та онукам

Я не вірю в силу наказу. Я прекрасно розумію, що людину не можна просто змусити говорити мовою, якою вона не володіє. Я не сумніваюся, що серед російськомовних громадян Української держави переважна більшість – це патріоти України. Саме тому я вірю в силу людини, в силу патріотизму і любові до своєї країни. Просто маєте оцінити рівень небезпеки. Просто зрозумійте, що імперія – нахабна, брехлива, кривава – воює не тільки з вашою країною, а й з українською мовою.

Якщо ви російськомовний патріот України і ніколи не розмовляли українською – почніть вивчати мову країни, в якій живете. Якщо ви не вважаєте, що досягнете успіху – створіть умови для того, щоб цю мову знали, щоб нею спілкувалися ваші діти і внуки. Цікавтеся українською культурою.

Припиніть думати, що центр світу перебуває в Москві і коли Росія стане "хорошою", ви знову зможете відвідувати російські театри, які звичайно ж, кращі за наші "провінційні". Все це – ваші комплекси. У тій самій імперській Росії москвичі захоплювалися театром Кропивницького, в тому самому Радянському Союзі спеціально приїжджали до Києва, щоб побачити театр Гната Юри. Україна – така ж країна, як Росія або Польща. Зі своєю історією, культурою, наукою. І зі своєю мовою. Культурна проблема України – не в нашій неповноцінності, а в спробах конкуренції з Росією в одному мовному просторі, Росією ж і створеному.

Але російськомовна Україна завжди буде просто російською областю. Брянською, Курською або Київською – немає значення, якою. А україномовна Україна завжди буде країною. Країною, в якій не залишиться місця для меншовартості, але завжди буде місце для поваги до самого себе.

Tags:

promo bither april 25, 2012 17:23 3
Buy for 200 tokens
Промо-блок свободен! :-) Пользуйтесь случаем!

Comments

Рик Ник
Feb. 19th, 2017 07:46 pm (UTC)
Медленно. Как работнику образования. Московского.
"В период с 1989 по 2010 гг. численность украинцев в Российской Федерации уменьшилась в 2,3 раза (на 55,8 %).
Год. Численность Уд. вес %
1989 4362872. 2,97
2002 2942961 . 2,03
2010 1927988. 1,35"

Итого: -2 434 884 чел. (минус два миллиона четыреста тридцать четыре тысячи восемьсот восемьдесят четыре)
Геноцидом попахивает.
sivsja
Feb. 19th, 2017 07:51 pm (UTC)
слушайте. ну скучно(((

я хз почему снизилась.
не демограф.
уехали к вам - независимую украину поднимать.
или - в польшу.
не ведаю.

но слова таки надо по назначению пользовать.
вроде как и по-украински "геноцид" так же?
ну посмотрите тогда значение этого слова.

или вы таки фантазируете расстрелы украинцев в подвалах лубянки в этот период?
Рик Ник
Feb. 19th, 2017 07:59 pm (UTC)
Да, конечно, ж скучно.
Про рашку - завсегда скучно.
Интересней "чо там у хохлов?"
И советы давать - никому не нужные и побольше.
sivsja
Feb. 19th, 2017 08:01 pm (UTC)
кто вам советы давал? глаза протрите?

вы буквы читать/складывать можете?

знаю, что не можете. но надежда теплится.
Рик Ник
Feb. 19th, 2017 08:07 pm (UTC)
Так это был не совет, а прям указание?
Из Мацквы?
"sivsja
19 февраля 2017, 19:11:13 UTC Комментарий изменен: 19 февраля 2017, 19:14:42 UTC
да я не против.
только с канадой давайте."(с)
Лариса Непомнящая
Feb. 19th, 2017 08:08 pm (UTC)
Русскими стали себя называть или эльфами

Edited at 2017-02-19 08:12 pm (UTC)
Рик Ник
Feb. 19th, 2017 08:16 pm (UTC)
Вот.
И что это говорит о государственной политике рашки по отношению к украинцам?
Лариса Непомнящая
Feb. 19th, 2017 08:21 pm (UTC)
У нас национальность в паспорте не указывается, поэтому при переписи населения каждый указывает какую хочет.
Рик Ник
Feb. 19th, 2017 08:24 pm (UTC)
Какую хочет.
Так что там про гос. политику, которая вынуждает людей указывать не свою, а титульную национальность?
Лариса Непомнящая
Feb. 19th, 2017 08:28 pm (UTC)
Я с такими проявлениями государственной политики не встречалась. Указание национальности в переписи добровольное: я русская могу назваться татаркой, никому до этого нет дела.
Рик Ник
Feb. 19th, 2017 08:34 pm (UTC)
Тенденция однако. Люди, заполняя переписной лист, пишут не свою, а титульную национальность.
С чего бы? Зачем им врать?
И если лично вы не сталкивались - это ни о чем: вы ж и не украинка.
Лариса Непомнящая
Feb. 19th, 2017 08:39 pm (UTC)
Это не ко мне вопрос. Есть такие, кто назвались эльфами, за чем им это? Я участвовала в переписи, национальность можно было и не называть, типа Землянин.

Edited at 2017-02-19 08:41 pm (UTC)
Рик Ник
Feb. 19th, 2017 08:43 pm (UTC)
Ну т.е. думать и анализировать не хочется.....
Да, а такая политика называется - дискриминацией.
Лариса Непомнящая
Feb. 19th, 2017 08:54 pm (UTC)
Какая политика? У меня нет фактов для анализа. Нет украинских школ? так у нас русские закрывают, если в них не кому учится. Это то же дискриминация?
(no subject) - Рик Ник - Feb. 20th, 2017 07:32 am (UTC) - Expand
(no subject) - Лариса Непомнящая - Feb. 20th, 2017 11:01 am (UTC) - Expand
(no subject) - Рик Ник - Feb. 20th, 2017 11:08 am (UTC) - Expand
(no subject) - Лариса Непомнящая - Feb. 20th, 2017 11:20 am (UTC) - Expand
(no subject) - Рик Ник - Feb. 20th, 2017 11:37 am (UTC) - Expand
(no subject) - Лариса Непомнящая - Feb. 20th, 2017 11:54 am (UTC) - Expand
(no subject) - Лариса Непомнящая - Feb. 20th, 2017 11:57 am (UTC) - Expand
(no subject) - Рик Ник - Feb. 20th, 2017 12:21 pm (UTC) - Expand
(no subject) - Лариса Непомнящая - Feb. 20th, 2017 12:30 pm (UTC) - Expand
(no subject) - Рик Ник - Feb. 20th, 2017 12:47 pm (UTC) - Expand
(no subject) - Лариса Непомнящая - Feb. 20th, 2017 01:01 pm (UTC) - Expand
(no subject) - Рик Ник - Feb. 20th, 2017 01:09 pm (UTC) - Expand
Николай Каменский
Feb. 20th, 2017 02:46 am (UTC)
С отменой 5-й графы в паспорте, как считали дальше число украинцев? Эти цифры можно смело выкидывать на помойку, как высосанные из пальца.

Profile

bither
Ян Валетов

Latest Month

October 2019
S M T W T F S
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Tags

Powered by LiveJournal.com
Designed by Paulina Bozek