?

Log in

No account? Create an account

Previous Entry | Next Entry

Прекрасная статья Портникова.
Настоятельно рекомендую к прочтению и тем, кто согласен с тезисами, и тем, кто не согласен.

Російська влада остаточно знищила єдину в Москві – та й у всій Росії – Бібліотеку української літератури. Книжковий фонд бібліотеки, який збирався українською громадськістю Москви за підтримки друзів із України та усього світу, передається Бібліотеці іноземної літератури і стане частиною Центру слов’янських культур. Ніякого центру, ніякого його книжкового фонду поки що немає, - пише Віталій Портніков у своєму блозі на Радіо Свобода. Книги з української бібліотеки просто перевезуть з неї в інше місце, яке вже не буде називатися небезпечним словом "українська", не буде виглядати – хоча б умовно – як культурний заклад іншого народу, з мовою і культурою якого Росія веде справжню війну. І аж ніяк не гібридну.

Війна з Бібліотекою української літератури в Москві почалася задовго до того, як російські танки з’явилися в Криму і на Донбасі. Сама Бібліотека української літератури з’явилася під час перебудови, коли зникло багато заборон. І вона була не державною, не міською, а саме народною ініціативою. Але коли російська влада зрозуміла, що Україна дійсно відроджується, стала робити все можливе, щоб цьому перешкодити. Щоб довести, що "ми один народ". А для цього потрібно, перш за все, знищити все те, що складає культурну унікальність українського народу. Яка в такому випадку українська бібліотека в центрі Москви?

Мета імперії – знищити Україну, позбавляючи її мови

Це ми можемо до хрипоти сперечатися між собою, що саме визначає українського патріота, яке значення в його світовідчутті грає рідна мова і чи потрібно за часів економічної кризи дискутувати про мову. А в імперії ніяких сумнівів немає: для того, щоб не було ніякої України, потрібно позбавити її мови. Для того, щоб українець забув про свою Батьківщину, він повинен говорити виключно мовою сусідньої народу. У Росії ніколи не було українських шкіл – не дивлячись на мільйони етнічних українців, які проживають в цій країні. Тут ніколи не було вищої освіти українською мовою. Ніколи не було українських телеканалів і радіостанцій, навіть радіопередач (за винятком однієї, яку автор цих рядків створив у ті ж 90-і роки на радіо "Ехо Москви"). Культурні організації українців з’явилися тільки у 90-і роки й постійно перебувають під тиском влади. А тепер після довгої боротьби закривають і єдину українську бібліотеку Росії. Просто порівняйте цю ситуацію української мови в Росії із ситуацією російської мови в Україні – і з легким серцем плюньте в обличчя тому, хто буде розповідати вам про мовну "дискримінацію" в Українській державі.
На противагу тому, чого в Росії не було, ми можемо згадати, що в ній завжди було. А була – відверта зневага до української мови, яку за рівнем хамства можна порівняти хіба що зі зневагою до білоруської. І ця зневага виходила аж ніяк не тільки від імператорів, які видавали свої підлі укази. Віссаріон Бєлінський, один із кращих російських літературних критиків, радив Тарасові Шевченку перестати писати "мужицьким діалектом". Так в літературні салони Москви і Петербурга приходило презирство до української мови, впевненість у тому, що на цьому "сільському діалекті" не можна створити нічого, що варто було б уваги. А якщо так – навіщо на цьому діалекті розмовляти? Чи не краще допомогти "мужикам" заговорити "правильно"?

Все це було брехнею. Українська мова ніколи не була виключно мовою села – але імперія зробила все можливе, щоб вона такою стала. Вона створила умови для зникнення цієї мови в містах, вона вигнала її до сіл, вона зв’язала мову і комплекс меншовартості в єдине цивілізаційне поняття. Якщо вже за радянських часів вона дозволяла українській мови прийти до міста – то тільки за допомогою сили, наказів і розпоряджень, тільки в ролі зброї більшовицької ідеології. Так що коли імперія починала знову виганяти українську мову з українських міст, багато хто з полегшенням зітхав.

Імперія домоглася очевидних успіхів – їх не можна заперечувати. На території, яку вона оголосила своєю, української мови просто немає – і умов для її відродження теж немає. Немає навіть на традиційних територіях розселення українців, які стали частиною Російської Федерації. Там вже давно не дискутують про те, якою мовою розмовляти – своєю або чужою. Там розмовляють російською.

Єдиною територією, на якій українська мова може зберегтися і розвиватися, є Україна. Русифікована Україна, в якій століттями створювалися умови комфортної відмови від рідної мови. Україна, в якій людина з маленького міста чи села, що переїжджала до індустріального центру, повинна була насамперед навчитися говорити "по-людськи" – інакше засміють. Україна, в якій повинні були зникнути українці. Але вони не зникли.
Саме тому імперським умовам знищення і спрощення української мови ми повинні протиставити умови її відродження. І мова йде не тільки про державні рішення. Держава – ніщо без народу. Російський народ підтримував шовіністичні зусилля своєї імперії, був носієм русифікації – і саме тому Росія домоглася такого вбивчого успіху. Саме тому українська мова стала мовою "аборигенів" у своїй власній країні.

Російськомовні патріоти, оцініть небезпеку для України. Допоможіть дітям та онукам

Я не вірю в силу наказу. Я прекрасно розумію, що людину не можна просто змусити говорити мовою, якою вона не володіє. Я не сумніваюся, що серед російськомовних громадян Української держави переважна більшість – це патріоти України. Саме тому я вірю в силу людини, в силу патріотизму і любові до своєї країни. Просто маєте оцінити рівень небезпеки. Просто зрозумійте, що імперія – нахабна, брехлива, кривава – воює не тільки з вашою країною, а й з українською мовою.

Якщо ви російськомовний патріот України і ніколи не розмовляли українською – почніть вивчати мову країни, в якій живете. Якщо ви не вважаєте, що досягнете успіху – створіть умови для того, щоб цю мову знали, щоб нею спілкувалися ваші діти і внуки. Цікавтеся українською культурою.

Припиніть думати, що центр світу перебуває в Москві і коли Росія стане "хорошою", ви знову зможете відвідувати російські театри, які звичайно ж, кращі за наші "провінційні". Все це – ваші комплекси. У тій самій імперській Росії москвичі захоплювалися театром Кропивницького, в тому самому Радянському Союзі спеціально приїжджали до Києва, щоб побачити театр Гната Юри. Україна – така ж країна, як Росія або Польща. Зі своєю історією, культурою, наукою. І зі своєю мовою. Культурна проблема України – не в нашій неповноцінності, а в спробах конкуренції з Росією в одному мовному просторі, Росією ж і створеному.

Але російськомовна Україна завжди буде просто російською областю. Брянською, Курською або Київською – немає значення, якою. А україномовна Україна завжди буде країною. Країною, в якій не залишиться місця для меншовартості, але завжди буде місце для поваги до самого себе.

Tags:

promo bither april 25, 2012 17:23 3
Buy for 200 tokens
Промо-блок свободен! :-) Пользуйтесь случаем!

Comments

jarysha
Feb. 19th, 2017 07:58 pm (UTC)
а те, що в Україні фізику, хімію та математику пропонується виключити з обов'язкової програми старших класів ніяким чином не хвилює?

Edited at 2017-02-19 08:07 pm (UTC)
dad_cats
Feb. 19th, 2017 08:38 pm (UTC)
Ну давай посилання, почитаем разом.
nemec_vader
Feb. 19th, 2017 08:41 pm (UTC)
Навіть якщо це правда, що в цьому поганого? Навіщо мучити фізикою того, хто збирається стати, наприклад, юристом? Для чого хімія майбутньому дизайнеру? Чим допоможе в житті домогосподарці вміння вирішувати системи інтегральних рівнянь?
jarysha
Feb. 19th, 2017 09:00 pm (UTC)
Хотя бы для того, чтобы юристам-барменам-дизайнерам, которые вроде как активное гражданское общество, знать риски, например, режима маневрирования АЭС, причем, АЭС, мягко говоря, преклонного возраста
nemec_vader
Feb. 19th, 2017 09:14 pm (UTC)
Школьного курса для этого все равно недостаточно.
jarysha
Feb. 19th, 2017 09:19 pm (UTC)
было достаточно, чтобы понять, что этим скорее можно знищити Україну, а не "позбавляючи її мови"

Edited at 2017-02-19 09:21 pm (UTC)
fsck_all
Feb. 24th, 2017 06:56 am (UTC)
>знать риски, например, режима маневрирования АЭС

Вот вы, совкодрочеры, должны бы знать что в аварии на ЧАЭС были виноваты стержни (конструкция дешманская) и режим работы, запрет которого отсутствовал в регламенте. В результате чего, при определенных условиях, при нажатии АЗ реактор вместо остановки начинал неконтроллируемо разгоняться. Это как если бы тормоз в машине дейстсовал как газ. Согласно нормам проектирования, нажатие АЗ должно приводить к безусловной остановке реактора при любых условиях.

Далее, про то что есть проблемы с стержнями и режимом работы на низкой мощности стало известно за 10 лет до аварии на ЧАЭС -- после аварии на ЛАЭС. Однако аварию расследовал конструктор реакторов и конечно все это положили под сукно - авось пронесет, а так ведь и премии могут отобрать. Прошло 10 лет и ...

Так что не надо тут про чудеса образования совка, плохо пахнете
jarysha
Mar. 5th, 2017 09:21 am (UTC)
Лучше пахнут горящие дрова в бочках при отключенном электричестве - образование тех, кто пляшет вокруг с бубном, конечно, ни при чём. Кстати, образование, судя по возрасту персонажей, совковое.
Олег Луговской
Feb. 20th, 2017 06:33 am (UTC)
Блин,я уже бегло читаю и понимаю по-украински,аааа!)))
nemec_vader
Feb. 20th, 2017 06:51 am (UTC)
Так, глядишь, из кремлебота станешь человеком.
Олег Луговской
Feb. 20th, 2017 08:42 am (UTC)
Та ни в жисть!Я ж уже человек,в отличие от ботов с кастрюлями на головах в буквальном и переносном смысле)
(no subject) - crystal_rod - Feb. 21st, 2017 08:22 am (UTC) - Expand
(no subject) - Олег Луговской - Feb. 21st, 2017 08:45 am (UTC) - Expand
(no subject) - crystal_rod - Feb. 21st, 2017 08:58 am (UTC) - Expand
(no subject) - Олег Луговской - Feb. 21st, 2017 09:05 am (UTC) - Expand
(no subject) - crystal_rod - Feb. 21st, 2017 09:09 am (UTC) - Expand
qmed
Feb. 20th, 2017 12:26 am (UTC)
ну поделитесь своими мыслями, во первых, кто предлагает? и во вторых, какие у этих предлагающих шансы?
kreslava79
Feb. 20th, 2017 05:58 am (UTC)
А какие шансы были на украине раньше отнести Гоголя к иностранной литературе? И где его изучают сейчас? Извините, но в стране победившего майдана можно быть уверенным, что любой идиотизм будет обязательно принят и одобрен.....
nemec_vader
Feb. 20th, 2017 07:06 am (UTC)
И этом нам рассказывает жительница страны победившего бешеного принтера, в которой гусей давят бульдозерами.
the_toad
Feb. 20th, 2017 11:00 am (UTC)
Низачод. Забыли блины с лопаты и боярышник. Немедленно исправляйтесь.
(no subject) - nemec_vader - Feb. 20th, 2017 11:09 am (UTC) - Expand
(no subject) - the_toad - Feb. 20th, 2017 02:51 pm (UTC) - Expand

Profile

bither
Ян Валетов

Latest Month

October 2019
S M T W T F S
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Tags

Page Summary

Powered by LiveJournal.com
Designed by Paulina Bozek