?

Log in

No account? Create an account

Previous Entry | Next Entry

Прекрасная статья Портникова.
Настоятельно рекомендую к прочтению и тем, кто согласен с тезисами, и тем, кто не согласен.

Російська влада остаточно знищила єдину в Москві – та й у всій Росії – Бібліотеку української літератури. Книжковий фонд бібліотеки, який збирався українською громадськістю Москви за підтримки друзів із України та усього світу, передається Бібліотеці іноземної літератури і стане частиною Центру слов’янських культур. Ніякого центру, ніякого його книжкового фонду поки що немає, - пише Віталій Портніков у своєму блозі на Радіо Свобода. Книги з української бібліотеки просто перевезуть з неї в інше місце, яке вже не буде називатися небезпечним словом "українська", не буде виглядати – хоча б умовно – як культурний заклад іншого народу, з мовою і культурою якого Росія веде справжню війну. І аж ніяк не гібридну.

Війна з Бібліотекою української літератури в Москві почалася задовго до того, як російські танки з’явилися в Криму і на Донбасі. Сама Бібліотека української літератури з’явилася під час перебудови, коли зникло багато заборон. І вона була не державною, не міською, а саме народною ініціативою. Але коли російська влада зрозуміла, що Україна дійсно відроджується, стала робити все можливе, щоб цьому перешкодити. Щоб довести, що "ми один народ". А для цього потрібно, перш за все, знищити все те, що складає культурну унікальність українського народу. Яка в такому випадку українська бібліотека в центрі Москви?

Мета імперії – знищити Україну, позбавляючи її мови

Це ми можемо до хрипоти сперечатися між собою, що саме визначає українського патріота, яке значення в його світовідчутті грає рідна мова і чи потрібно за часів економічної кризи дискутувати про мову. А в імперії ніяких сумнівів немає: для того, щоб не було ніякої України, потрібно позбавити її мови. Для того, щоб українець забув про свою Батьківщину, він повинен говорити виключно мовою сусідньої народу. У Росії ніколи не було українських шкіл – не дивлячись на мільйони етнічних українців, які проживають в цій країні. Тут ніколи не було вищої освіти українською мовою. Ніколи не було українських телеканалів і радіостанцій, навіть радіопередач (за винятком однієї, яку автор цих рядків створив у ті ж 90-і роки на радіо "Ехо Москви"). Культурні організації українців з’явилися тільки у 90-і роки й постійно перебувають під тиском влади. А тепер після довгої боротьби закривають і єдину українську бібліотеку Росії. Просто порівняйте цю ситуацію української мови в Росії із ситуацією російської мови в Україні – і з легким серцем плюньте в обличчя тому, хто буде розповідати вам про мовну "дискримінацію" в Українській державі.
На противагу тому, чого в Росії не було, ми можемо згадати, що в ній завжди було. А була – відверта зневага до української мови, яку за рівнем хамства можна порівняти хіба що зі зневагою до білоруської. І ця зневага виходила аж ніяк не тільки від імператорів, які видавали свої підлі укази. Віссаріон Бєлінський, один із кращих російських літературних критиків, радив Тарасові Шевченку перестати писати "мужицьким діалектом". Так в літературні салони Москви і Петербурга приходило презирство до української мови, впевненість у тому, що на цьому "сільському діалекті" не можна створити нічого, що варто було б уваги. А якщо так – навіщо на цьому діалекті розмовляти? Чи не краще допомогти "мужикам" заговорити "правильно"?

Все це було брехнею. Українська мова ніколи не була виключно мовою села – але імперія зробила все можливе, щоб вона такою стала. Вона створила умови для зникнення цієї мови в містах, вона вигнала її до сіл, вона зв’язала мову і комплекс меншовартості в єдине цивілізаційне поняття. Якщо вже за радянських часів вона дозволяла українській мови прийти до міста – то тільки за допомогою сили, наказів і розпоряджень, тільки в ролі зброї більшовицької ідеології. Так що коли імперія починала знову виганяти українську мову з українських міст, багато хто з полегшенням зітхав.

Імперія домоглася очевидних успіхів – їх не можна заперечувати. На території, яку вона оголосила своєю, української мови просто немає – і умов для її відродження теж немає. Немає навіть на традиційних територіях розселення українців, які стали частиною Російської Федерації. Там вже давно не дискутують про те, якою мовою розмовляти – своєю або чужою. Там розмовляють російською.

Єдиною територією, на якій українська мова може зберегтися і розвиватися, є Україна. Русифікована Україна, в якій століттями створювалися умови комфортної відмови від рідної мови. Україна, в якій людина з маленького міста чи села, що переїжджала до індустріального центру, повинна була насамперед навчитися говорити "по-людськи" – інакше засміють. Україна, в якій повинні були зникнути українці. Але вони не зникли.
Саме тому імперським умовам знищення і спрощення української мови ми повинні протиставити умови її відродження. І мова йде не тільки про державні рішення. Держава – ніщо без народу. Російський народ підтримував шовіністичні зусилля своєї імперії, був носієм русифікації – і саме тому Росія домоглася такого вбивчого успіху. Саме тому українська мова стала мовою "аборигенів" у своїй власній країні.

Російськомовні патріоти, оцініть небезпеку для України. Допоможіть дітям та онукам

Я не вірю в силу наказу. Я прекрасно розумію, що людину не можна просто змусити говорити мовою, якою вона не володіє. Я не сумніваюся, що серед російськомовних громадян Української держави переважна більшість – це патріоти України. Саме тому я вірю в силу людини, в силу патріотизму і любові до своєї країни. Просто маєте оцінити рівень небезпеки. Просто зрозумійте, що імперія – нахабна, брехлива, кривава – воює не тільки з вашою країною, а й з українською мовою.

Якщо ви російськомовний патріот України і ніколи не розмовляли українською – почніть вивчати мову країни, в якій живете. Якщо ви не вважаєте, що досягнете успіху – створіть умови для того, щоб цю мову знали, щоб нею спілкувалися ваші діти і внуки. Цікавтеся українською культурою.

Припиніть думати, що центр світу перебуває в Москві і коли Росія стане "хорошою", ви знову зможете відвідувати російські театри, які звичайно ж, кращі за наші "провінційні". Все це – ваші комплекси. У тій самій імперській Росії москвичі захоплювалися театром Кропивницького, в тому самому Радянському Союзі спеціально приїжджали до Києва, щоб побачити театр Гната Юри. Україна – така ж країна, як Росія або Польща. Зі своєю історією, культурою, наукою. І зі своєю мовою. Культурна проблема України – не в нашій неповноцінності, а в спробах конкуренції з Росією в одному мовному просторі, Росією ж і створеному.

Але російськомовна Україна завжди буде просто російською областю. Брянською, Курською або Київською – немає значення, якою. А україномовна Україна завжди буде країною. Країною, в якій не залишиться місця для меншовартості, але завжди буде місце для поваги до самого себе.

Tags:

promo bither april 25, 2012 17:23 3
Buy for 200 tokens
Промо-блок свободен! :-) Пользуйтесь случаем!

Comments

Лариса Непомнящая
Feb. 19th, 2017 08:28 pm (UTC)
Я с такими проявлениями государственной политики не встречалась. Указание национальности в переписи добровольное: я русская могу назваться татаркой, никому до этого нет дела.
Рик Ник
Feb. 19th, 2017 08:34 pm (UTC)
Тенденция однако. Люди, заполняя переписной лист, пишут не свою, а титульную национальность.
С чего бы? Зачем им врать?
И если лично вы не сталкивались - это ни о чем: вы ж и не украинка.
Лариса Непомнящая
Feb. 19th, 2017 08:39 pm (UTC)
Это не ко мне вопрос. Есть такие, кто назвались эльфами, за чем им это? Я участвовала в переписи, национальность можно было и не называть, типа Землянин.

Edited at 2017-02-19 08:41 pm (UTC)
Рик Ник
Feb. 19th, 2017 08:43 pm (UTC)
Ну т.е. думать и анализировать не хочется.....
Да, а такая политика называется - дискриминацией.
Лариса Непомнящая
Feb. 19th, 2017 08:54 pm (UTC)
Какая политика? У меня нет фактов для анализа. Нет украинских школ? так у нас русские закрывают, если в них не кому учится. Это то же дискриминация?
Рик Ник
Feb. 20th, 2017 07:32 am (UTC)
Факт.
"В период с 1989 по 2010 гг. численность украинцев в Российской Федерации уменьшилась в 2,3 раза (на 55,8 %).
Год. Численность Уд. вес %
1989 4362872. 2,97
2002 2942961 . 2,03
2010 1927988. 1,35
Итого: -2 434 884 чел. (минус два миллиона четыреста тридцать четыре тысячи восемьсот восемьдесят четыре)".
Анализируйте.
Лариса Непомнящая
Feb. 20th, 2017 11:01 am (UTC)
Давайте начнем: 24 августа 1991 года Украина стала самостоятельным государством. Лично я в 1991 году вернулась из Украины домой в Россию. Сколько украинцев в 1991 году вернулись жить из России на Украину или в тяжелые 90 годы переехали жить за границу? А вы приводите данные с 1989 года. Нет ли здесь с Вашей стороны лукавства?
Продолжим? Итак цифра с 2002 года по 2010 год - 2 434 884 уменьшается до - 1014973. Уже в 2 раза меньше.

Edited at 2017-02-20 11:06 am (UTC)
Рик Ник
Feb. 20th, 2017 11:08 am (UTC)
Это данные государственных переписей. Они НЕ проводятся ежегодно.
Сколько украинцев вернулись на Украину - Росстату видней.
Продолжайте анализ....
Лариса Непомнящая
Feb. 20th, 2017 11:20 am (UTC)
"Численность населения страны по состоянию на 1 января 1992 г. составляла 148,5 млн человек, по состоянию на 1 января 2000 г. — 146,9 млн человек. Сокращение за 1992–2000 гг. составило 1,6 млн человек. По состоянию на 1 января 2010 г. численность населения России — 141,9 млн человек. Сокращение численности населения в 2000–2010 гг. составило уже 5 млн человек!В России ежегодно умирают около 15 человек на 1000 человек населения."
Примем за то, что все национальности в России умирают с одинаковой скоростью. Получаем что за 8 лет ( с 2002 по 2010 год) украинцев умерло: 353155,32 человек. Вы продолжаете настаивать на дискриминации?

Edited at 2017-02-20 11:35 am (UTC)
Рик Ник
Feb. 20th, 2017 11:37 am (UTC)
А родилось?
Или в России только титульной национальности можно размножаться?
И чеченам...
Лариса Непомнящая
Feb. 20th, 2017 11:54 am (UTC)
Данных по рождаемости не нашла. Возьмем естественную убыль- рождаемость минус смертность.
"Основной вклад в общую естественную убыль внесла отрицательная популяционная динамика среди славян, доля которых в российском населении составляла 85% в 1989 г., 82% в 2002 г. и 79,5% в 2010 г.
Если допустить, что естественная убыль украинцев была той же, что и для всего населения РФ, то есть 5,2% в 1989–2002 гг. и 3,7% в 2002–2010 гг."
Получаем, что 3,7% от 2002 года составляет: -108889,557. Только я не могу понять: нужно это число умножать на 8 лет, или это уже за 8 лет посчитано.
Лариса Непомнящая
Feb. 20th, 2017 11:57 am (UTC)
"Ради статистической справедливости укажем на синхронность подобной этнической трансформации и в соседней Украине. За период между двумя переписями населения (1989–2001 гг.) официальная численность русских, проживающих на Украине, сократилась более чем на три миллиона человек." А нет ли здесь дискриминации? думаю, что при следующей переписи на Украине русских не останется.

Edited at 2017-02-20 11:59 am (UTC)
Рик Ник
Feb. 20th, 2017 12:21 pm (UTC)
Численность русских в Украине по данным переписей.
1926 г. — 2 677 166 человек или 9,23 %,
1939 г. — 4 175 299 человек или 13,49 %,
1959 г. — 7 090 813 человек или 16,94 %,
1970 г. — 9 126 331 человек или 19,37 %,
1979 г. — 10 471 602 человека или 21,11 %,
1989 г. — 11 355 582 человека или 22,07 %.
2001 г. - 8 334 141 человек или 17,2 %.
2015г. (оценка)-7 903 000 чел. или 17,48 %

3 миллиона от 11 или 2 миллиона от четырех (или 55,8%).
Что же больше?
Лариса Непомнящая
Feb. 20th, 2017 12:30 pm (UTC)
с 1989 по 2002 год (заметьте, что на год больше, чем украинские переписи) убыль:1419911 от 4362872 ( 1/3 часть) по РФ и 3021441 от 11 355 582 (1/4 часть но перепись на год раньше в 2001 году).

Edited at 2017-02-20 12:32 pm (UTC)
Рик Ник
Feb. 20th, 2017 12:47 pm (UTC)
И о чем это?
Сравниваем аналогичные показатели 1989-2010(15)
Удельный вес: украинцев в РФ
1989 - 2,97%
2010 - 1,35%
Вывод: убыль 55,8%.

Удельный вес: русских в Украине
1989 - 22,07 %
2015 оценка - 17,48%
Вывод: убыль 30,4%.

Почти в два раза.
Так что там про дискриминацию?
(no subject) - Лариса Непомнящая - Feb. 20th, 2017 01:01 pm (UTC) - Expand
(no subject) - Рик Ник - Feb. 20th, 2017 01:09 pm (UTC) - Expand

Profile

bither
Ян Валетов

Latest Month

October 2019
S M T W T F S
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Tags

Powered by LiveJournal.com
Designed by Paulina Bozek