?

Log in

No account? Create an account

Previous Entry | Next Entry

Прекрасная статья Портникова.
Настоятельно рекомендую к прочтению и тем, кто согласен с тезисами, и тем, кто не согласен.

Російська влада остаточно знищила єдину в Москві – та й у всій Росії – Бібліотеку української літератури. Книжковий фонд бібліотеки, який збирався українською громадськістю Москви за підтримки друзів із України та усього світу, передається Бібліотеці іноземної літератури і стане частиною Центру слов’янських культур. Ніякого центру, ніякого його книжкового фонду поки що немає, - пише Віталій Портніков у своєму блозі на Радіо Свобода. Книги з української бібліотеки просто перевезуть з неї в інше місце, яке вже не буде називатися небезпечним словом "українська", не буде виглядати – хоча б умовно – як культурний заклад іншого народу, з мовою і культурою якого Росія веде справжню війну. І аж ніяк не гібридну.

Війна з Бібліотекою української літератури в Москві почалася задовго до того, як російські танки з’явилися в Криму і на Донбасі. Сама Бібліотека української літератури з’явилася під час перебудови, коли зникло багато заборон. І вона була не державною, не міською, а саме народною ініціативою. Але коли російська влада зрозуміла, що Україна дійсно відроджується, стала робити все можливе, щоб цьому перешкодити. Щоб довести, що "ми один народ". А для цього потрібно, перш за все, знищити все те, що складає культурну унікальність українського народу. Яка в такому випадку українська бібліотека в центрі Москви?

Мета імперії – знищити Україну, позбавляючи її мови

Це ми можемо до хрипоти сперечатися між собою, що саме визначає українського патріота, яке значення в його світовідчутті грає рідна мова і чи потрібно за часів економічної кризи дискутувати про мову. А в імперії ніяких сумнівів немає: для того, щоб не було ніякої України, потрібно позбавити її мови. Для того, щоб українець забув про свою Батьківщину, він повинен говорити виключно мовою сусідньої народу. У Росії ніколи не було українських шкіл – не дивлячись на мільйони етнічних українців, які проживають в цій країні. Тут ніколи не було вищої освіти українською мовою. Ніколи не було українських телеканалів і радіостанцій, навіть радіопередач (за винятком однієї, яку автор цих рядків створив у ті ж 90-і роки на радіо "Ехо Москви"). Культурні організації українців з’явилися тільки у 90-і роки й постійно перебувають під тиском влади. А тепер після довгої боротьби закривають і єдину українську бібліотеку Росії. Просто порівняйте цю ситуацію української мови в Росії із ситуацією російської мови в Україні – і з легким серцем плюньте в обличчя тому, хто буде розповідати вам про мовну "дискримінацію" в Українській державі.
На противагу тому, чого в Росії не було, ми можемо згадати, що в ній завжди було. А була – відверта зневага до української мови, яку за рівнем хамства можна порівняти хіба що зі зневагою до білоруської. І ця зневага виходила аж ніяк не тільки від імператорів, які видавали свої підлі укази. Віссаріон Бєлінський, один із кращих російських літературних критиків, радив Тарасові Шевченку перестати писати "мужицьким діалектом". Так в літературні салони Москви і Петербурга приходило презирство до української мови, впевненість у тому, що на цьому "сільському діалекті" не можна створити нічого, що варто було б уваги. А якщо так – навіщо на цьому діалекті розмовляти? Чи не краще допомогти "мужикам" заговорити "правильно"?

Все це було брехнею. Українська мова ніколи не була виключно мовою села – але імперія зробила все можливе, щоб вона такою стала. Вона створила умови для зникнення цієї мови в містах, вона вигнала її до сіл, вона зв’язала мову і комплекс меншовартості в єдине цивілізаційне поняття. Якщо вже за радянських часів вона дозволяла українській мови прийти до міста – то тільки за допомогою сили, наказів і розпоряджень, тільки в ролі зброї більшовицької ідеології. Так що коли імперія починала знову виганяти українську мову з українських міст, багато хто з полегшенням зітхав.

Імперія домоглася очевидних успіхів – їх не можна заперечувати. На території, яку вона оголосила своєю, української мови просто немає – і умов для її відродження теж немає. Немає навіть на традиційних територіях розселення українців, які стали частиною Російської Федерації. Там вже давно не дискутують про те, якою мовою розмовляти – своєю або чужою. Там розмовляють російською.

Єдиною територією, на якій українська мова може зберегтися і розвиватися, є Україна. Русифікована Україна, в якій століттями створювалися умови комфортної відмови від рідної мови. Україна, в якій людина з маленького міста чи села, що переїжджала до індустріального центру, повинна була насамперед навчитися говорити "по-людськи" – інакше засміють. Україна, в якій повинні були зникнути українці. Але вони не зникли.
Саме тому імперським умовам знищення і спрощення української мови ми повинні протиставити умови її відродження. І мова йде не тільки про державні рішення. Держава – ніщо без народу. Російський народ підтримував шовіністичні зусилля своєї імперії, був носієм русифікації – і саме тому Росія домоглася такого вбивчого успіху. Саме тому українська мова стала мовою "аборигенів" у своїй власній країні.

Російськомовні патріоти, оцініть небезпеку для України. Допоможіть дітям та онукам

Я не вірю в силу наказу. Я прекрасно розумію, що людину не можна просто змусити говорити мовою, якою вона не володіє. Я не сумніваюся, що серед російськомовних громадян Української держави переважна більшість – це патріоти України. Саме тому я вірю в силу людини, в силу патріотизму і любові до своєї країни. Просто маєте оцінити рівень небезпеки. Просто зрозумійте, що імперія – нахабна, брехлива, кривава – воює не тільки з вашою країною, а й з українською мовою.

Якщо ви російськомовний патріот України і ніколи не розмовляли українською – почніть вивчати мову країни, в якій живете. Якщо ви не вважаєте, що досягнете успіху – створіть умови для того, щоб цю мову знали, щоб нею спілкувалися ваші діти і внуки. Цікавтеся українською культурою.

Припиніть думати, що центр світу перебуває в Москві і коли Росія стане "хорошою", ви знову зможете відвідувати російські театри, які звичайно ж, кращі за наші "провінційні". Все це – ваші комплекси. У тій самій імперській Росії москвичі захоплювалися театром Кропивницького, в тому самому Радянському Союзі спеціально приїжджали до Києва, щоб побачити театр Гната Юри. Україна – така ж країна, як Росія або Польща. Зі своєю історією, культурою, наукою. І зі своєю мовою. Культурна проблема України – не в нашій неповноцінності, а в спробах конкуренції з Росією в одному мовному просторі, Росією ж і створеному.

Але російськомовна Україна завжди буде просто російською областю. Брянською, Курською або Київською – немає значення, якою. А україномовна Україна завжди буде країною. Країною, в якій не залишиться місця для меншовартості, але завжди буде місце для поваги до самого себе.

Tags:

promo bither april 25, 2012 17:23 3
Buy for 200 tokens
Промо-блок свободен! :-) Пользуйтесь случаем!

Comments

6armaglot
Feb. 19th, 2017 09:07 pm (UTC)
Ну так может быть "возвращаясь из Щвейцарии" с либеральными взглядами на языковые требования может быть вы великодушно разрешите русским - коренному населению, отметьте - в Украине говорить на своем языке?
Или у вас двойные стандарты?)
notabler
Feb. 19th, 2017 09:38 pm (UTC)
Я предпочитаю позволить украинцам заботиться о сохранении своего единственного в мире языка тем способом, каким они считают необходимо. Ретророманцы в Швейцарии вроде бы не вводили "зеленых человечков", танки и "Грады" на территорию страны? Итальянцы, немцы и французы тоже? Тем более, что этим трем языкам никакое исчезновение не грозит. Вы путаете божий дар с яичницей. Другие времена, другие обстоятельства, другое государственное устройство. Причем тут Швейцария вообще? Там независимые кантоны. Там, где доминирующая нация не охраняла язык, он исчез или почти исчез, как случилось с гэльским, с белорусским и множеством других. Сколько языков народов Севера исчезло со времени колонизации Россией? Под 400?
messala
Feb. 20th, 2017 04:26 am (UTC)
Проблема только в том, что "свой" язык в Украине - русский. Что выясняется всегда, когда язык нужен для дела, а не для пропаганды. Например, в армии или в АТО .

А на лжи далеко не уедешь.
firrein
Feb. 20th, 2017 06:16 am (UTC)
"Там, где доминирующая нация не охраняла язык, он исчез или почти исчез, как случилось с гэльским, с белорусским и множеством других."
Так это прекрасно.
Насколько было бы удобнее, если бы сейчас не было ни английского, ни французского, ни итальянского, ни португальского, ни испанского - а одна латынь.

Языки отмирают, и это факт. Еще 400 лет назад житель Мюнхена не понимал жителя Гамбурга - потому что единого немецкого языка по сути не было, а были десятки диалектов. Теперь он есть, а диалекты вымерли. И это хорошо.

Чем меньше языков, тем лучше. В идеале должен остаться один - всеземной, на базе английского, а остальные пусть будут уделом историков, лингвистов и литературоведов.
6armaglot
Feb. 20th, 2017 07:19 am (UTC)
Простите я правильно вас понял, что вы отказываете русским в своем языке после "зеленых человечков", и если бы они не пришли то вы позволили русскому населению Украины пользоваться своим языком?
>>Тем более, что этим трем языкам никакое исчезновение не грозит.
Скажите, а как может грозить исчезновение одному из официальных государственных языков? Или после придания русскому официального статуса в Украине украинский в свою очередь должен такового лишится?
Артём Берсенев
Feb. 20th, 2017 08:08 am (UTC)
"Другие времена, другие обстоятельства, другое государственное устройство."

Не, это не двойные стандарты, вам показалось, это так вышло ...
6armaglot
Feb. 20th, 2017 12:07 pm (UTC)
Вон оно чё. Ну да я знаю, что в геометрии Лобачевского кривые могут пересекаться, а в Евклидовой - не могут.
Бык свинье не товарищ, что позволено Юпитеру - не позволено быку. И еще - ты виноват уж в том, что хочется мне кушать.)
qmed
Feb. 20th, 2017 12:24 am (UTC)
может быть вы великодушно разрешите русским - коренному населению, отметьте - в Украине говорить на своем языке""""


а что , ему кто-то запрещает?! я в Донецке родился и 29 лет прожил, никогда не слышал, что бы кому-то где-то запретили говорить по русски. И никто не слышал такого, пока не появились выблядки из-за поребрика со своим ебаным руским миром и баянами про биндеровцев и снигирей..

Edited at 2017-02-20 12:25 am (UTC)
succory7
Feb. 20th, 2017 01:36 am (UTC)
Ооо, мне из России не раз рассказывали, что "запретили! Или вот-вот запретят, вот-вот... вот уже запретили!"
Попытки достучаться и объяснить бросила уже давно. Там прямо непробиваемая какая-то защита стоит, не слушать никаких аргументов. Им оттуда (из телевизора, видимо) лучше известно, что у нас и как.
6armaglot
Feb. 20th, 2017 07:21 am (UTC)
Вы похоже пробыли в коматозном состоянии последние три года. О последних языковых инициативах вы похоже и вовсе не в курсе.
qmed
Feb. 20th, 2017 03:03 pm (UTC)
угу, расскажите нам. как был подан законопроект сделать украинский единым гос.языком, и как он был моментально зарублен не дойдя даже до комитета.
знаете еще какие страшилки?
nemec_vader
Feb. 20th, 2017 07:04 am (UTC)
Про коренное население - это вранье, которое разоблачается очень просто - достаточно отъехать от любого (даже восточного или южного) областного центра Украины километров на 40 и заговорить с какой-нибудь бабкой в любом селе. С вероятностью 90% она ответит вам на украинском. Этот украинский будет, конечно, разным в Полтавской области и в Одесской, но он точно не будет русским.

При запреты - это вообще бред сумасшедшего зомби, укушенного Киселевым. Потому, что ни один русскоязычный украинец, из всех, кого я знаю (и к которым сам отношусь), никогда не сталкивался с тем, чтобы ему кто-то запретил общаться на русском языке. Вот наоборот - бывало, кацапского быдла у нас хватает.
6armaglot
Feb. 20th, 2017 07:22 am (UTC)
Скажите а такой предмет в школе как история вы изучали? Такое слово Новоросиия вы слышали?
bither
Feb. 20th, 2017 07:26 am (UTC)
У себя в стране можете и дальше создавать Новороссии и Малороссии. Здесь - не ваша страна.
(no subject) - 6armaglot - Feb. 20th, 2017 12:00 pm (UTC) - Expand
(no subject) - bither - Feb. 20th, 2017 12:33 pm (UTC) - Expand
(no subject) - 6armaglot - Feb. 20th, 2017 12:42 pm (UTC) - Expand
(no subject) - bither - Feb. 20th, 2017 12:56 pm (UTC) - Expand
(no subject) - 6armaglot - Feb. 20th, 2017 01:42 pm (UTC) - Expand
(no subject) - bither - Feb. 20th, 2017 01:45 pm (UTC) - Expand
(no subject) - 6armaglot - Feb. 20th, 2017 01:54 pm (UTC) - Expand
(no subject) - bither - Feb. 20th, 2017 02:05 pm (UTC) - Expand
(no subject) - 6armaglot - Feb. 20th, 2017 02:14 pm (UTC) - Expand
(no subject) - 6armaglot - Feb. 20th, 2017 02:17 pm (UTC) - Expand
(no subject) - fsck_all - Feb. 24th, 2017 06:46 am (UTC) - Expand
(no subject) - 6armaglot - Feb. 24th, 2017 07:58 am (UTC) - Expand
nemec_vader
Feb. 20th, 2017 07:28 am (UTC)
Изучал, и не только в школе. Вы что сказать-то хотели своими вопросами?
(no subject) - 6armaglot - Feb. 20th, 2017 12:02 pm (UTC) - Expand
(no subject) - nemec_vader - Feb. 20th, 2017 12:04 pm (UTC) - Expand
(no subject) - 6armaglot - Feb. 20th, 2017 12:14 pm (UTC) - Expand
(no subject) - nemec_vader - Feb. 20th, 2017 12:35 pm (UTC) - Expand
(no subject) - 6armaglot - Feb. 20th, 2017 12:47 pm (UTC) - Expand
(no subject) - nemec_vader - Feb. 20th, 2017 12:48 pm (UTC) - Expand
(no subject) - 6armaglot - Feb. 20th, 2017 12:55 pm (UTC) - Expand
(no subject) - nemec_vader - Feb. 20th, 2017 01:00 pm (UTC) - Expand
(no subject) - 6armaglot - Feb. 20th, 2017 01:44 pm (UTC) - Expand
(no subject) - nemec_vader - Feb. 20th, 2017 02:02 pm (UTC) - Expand
(no subject) - bither - Feb. 20th, 2017 01:01 pm (UTC) - Expand
(no subject) - 6armaglot - Feb. 20th, 2017 01:46 pm (UTC) - Expand
(no subject) - bither - Feb. 20th, 2017 01:48 pm (UTC) - Expand
(no subject) - 6armaglot - Feb. 20th, 2017 01:52 pm (UTC) - Expand
(no subject) - nemec_vader - Feb. 20th, 2017 02:03 pm (UTC) - Expand
(no subject) - 6armaglot - Feb. 20th, 2017 02:13 pm (UTC) - Expand

Profile

bither
Ян Валетов

Latest Month

September 2019
S M T W T F S
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Tags

Page Summary

Powered by LiveJournal.com
Designed by Paulina Bozek