?

Log in

No account? Create an account

Previous Entry | Next Entry

Прекрасная статья Портникова.
Настоятельно рекомендую к прочтению и тем, кто согласен с тезисами, и тем, кто не согласен.

Російська влада остаточно знищила єдину в Москві – та й у всій Росії – Бібліотеку української літератури. Книжковий фонд бібліотеки, який збирався українською громадськістю Москви за підтримки друзів із України та усього світу, передається Бібліотеці іноземної літератури і стане частиною Центру слов’янських культур. Ніякого центру, ніякого його книжкового фонду поки що немає, - пише Віталій Портніков у своєму блозі на Радіо Свобода. Книги з української бібліотеки просто перевезуть з неї в інше місце, яке вже не буде називатися небезпечним словом "українська", не буде виглядати – хоча б умовно – як культурний заклад іншого народу, з мовою і культурою якого Росія веде справжню війну. І аж ніяк не гібридну.

Війна з Бібліотекою української літератури в Москві почалася задовго до того, як російські танки з’явилися в Криму і на Донбасі. Сама Бібліотека української літератури з’явилася під час перебудови, коли зникло багато заборон. І вона була не державною, не міською, а саме народною ініціативою. Але коли російська влада зрозуміла, що Україна дійсно відроджується, стала робити все можливе, щоб цьому перешкодити. Щоб довести, що "ми один народ". А для цього потрібно, перш за все, знищити все те, що складає культурну унікальність українського народу. Яка в такому випадку українська бібліотека в центрі Москви?

Мета імперії – знищити Україну, позбавляючи її мови

Це ми можемо до хрипоти сперечатися між собою, що саме визначає українського патріота, яке значення в його світовідчутті грає рідна мова і чи потрібно за часів економічної кризи дискутувати про мову. А в імперії ніяких сумнівів немає: для того, щоб не було ніякої України, потрібно позбавити її мови. Для того, щоб українець забув про свою Батьківщину, він повинен говорити виключно мовою сусідньої народу. У Росії ніколи не було українських шкіл – не дивлячись на мільйони етнічних українців, які проживають в цій країні. Тут ніколи не було вищої освіти українською мовою. Ніколи не було українських телеканалів і радіостанцій, навіть радіопередач (за винятком однієї, яку автор цих рядків створив у ті ж 90-і роки на радіо "Ехо Москви"). Культурні організації українців з’явилися тільки у 90-і роки й постійно перебувають під тиском влади. А тепер після довгої боротьби закривають і єдину українську бібліотеку Росії. Просто порівняйте цю ситуацію української мови в Росії із ситуацією російської мови в Україні – і з легким серцем плюньте в обличчя тому, хто буде розповідати вам про мовну "дискримінацію" в Українській державі.
На противагу тому, чого в Росії не було, ми можемо згадати, що в ній завжди було. А була – відверта зневага до української мови, яку за рівнем хамства можна порівняти хіба що зі зневагою до білоруської. І ця зневага виходила аж ніяк не тільки від імператорів, які видавали свої підлі укази. Віссаріон Бєлінський, один із кращих російських літературних критиків, радив Тарасові Шевченку перестати писати "мужицьким діалектом". Так в літературні салони Москви і Петербурга приходило презирство до української мови, впевненість у тому, що на цьому "сільському діалекті" не можна створити нічого, що варто було б уваги. А якщо так – навіщо на цьому діалекті розмовляти? Чи не краще допомогти "мужикам" заговорити "правильно"?

Все це було брехнею. Українська мова ніколи не була виключно мовою села – але імперія зробила все можливе, щоб вона такою стала. Вона створила умови для зникнення цієї мови в містах, вона вигнала її до сіл, вона зв’язала мову і комплекс меншовартості в єдине цивілізаційне поняття. Якщо вже за радянських часів вона дозволяла українській мови прийти до міста – то тільки за допомогою сили, наказів і розпоряджень, тільки в ролі зброї більшовицької ідеології. Так що коли імперія починала знову виганяти українську мову з українських міст, багато хто з полегшенням зітхав.

Імперія домоглася очевидних успіхів – їх не можна заперечувати. На території, яку вона оголосила своєю, української мови просто немає – і умов для її відродження теж немає. Немає навіть на традиційних територіях розселення українців, які стали частиною Російської Федерації. Там вже давно не дискутують про те, якою мовою розмовляти – своєю або чужою. Там розмовляють російською.

Єдиною територією, на якій українська мова може зберегтися і розвиватися, є Україна. Русифікована Україна, в якій століттями створювалися умови комфортної відмови від рідної мови. Україна, в якій людина з маленького міста чи села, що переїжджала до індустріального центру, повинна була насамперед навчитися говорити "по-людськи" – інакше засміють. Україна, в якій повинні були зникнути українці. Але вони не зникли.
Саме тому імперським умовам знищення і спрощення української мови ми повинні протиставити умови її відродження. І мова йде не тільки про державні рішення. Держава – ніщо без народу. Російський народ підтримував шовіністичні зусилля своєї імперії, був носієм русифікації – і саме тому Росія домоглася такого вбивчого успіху. Саме тому українська мова стала мовою "аборигенів" у своїй власній країні.

Російськомовні патріоти, оцініть небезпеку для України. Допоможіть дітям та онукам

Я не вірю в силу наказу. Я прекрасно розумію, що людину не можна просто змусити говорити мовою, якою вона не володіє. Я не сумніваюся, що серед російськомовних громадян Української держави переважна більшість – це патріоти України. Саме тому я вірю в силу людини, в силу патріотизму і любові до своєї країни. Просто маєте оцінити рівень небезпеки. Просто зрозумійте, що імперія – нахабна, брехлива, кривава – воює не тільки з вашою країною, а й з українською мовою.

Якщо ви російськомовний патріот України і ніколи не розмовляли українською – почніть вивчати мову країни, в якій живете. Якщо ви не вважаєте, що досягнете успіху – створіть умови для того, щоб цю мову знали, щоб нею спілкувалися ваші діти і внуки. Цікавтеся українською культурою.

Припиніть думати, що центр світу перебуває в Москві і коли Росія стане "хорошою", ви знову зможете відвідувати російські театри, які звичайно ж, кращі за наші "провінційні". Все це – ваші комплекси. У тій самій імперській Росії москвичі захоплювалися театром Кропивницького, в тому самому Радянському Союзі спеціально приїжджали до Києва, щоб побачити театр Гната Юри. Україна – така ж країна, як Росія або Польща. Зі своєю історією, культурою, наукою. І зі своєю мовою. Культурна проблема України – не в нашій неповноцінності, а в спробах конкуренції з Росією в одному мовному просторі, Росією ж і створеному.

Але російськомовна Україна завжди буде просто російською областю. Брянською, Курською або Київською – немає значення, якою. А україномовна Україна завжди буде країною. Країною, в якій не залишиться місця для меншовартості, але завжди буде місце для поваги до самого себе.

Tags:

promo bither april 25, 2012 17:23 3
Buy for 200 tokens
Промо-блок свободен! :-) Пользуйтесь случаем!

Comments

Лариса Непомнящая
Feb. 19th, 2017 09:16 pm (UTC)
Re: Почему в России нкет школ на украинском и мало на тат
В Швейцарии три, а у нас тридцать три. А в Москве помимо миллиона татар, имеются миллионы грузин, армян, русских, украинцев, белоруссов, евреев, граждан с Кавказа и т.д. И каждый, придя к татарину, должен знать татарский язык, или он все эти языки?

Edited at 2017-02-19 09:18 pm (UTC)
Андрей Иванов
Feb. 19th, 2017 09:28 pm (UTC)
Спасибо за образец демагогии.
Если вы зайдёте в гостинницу или ресторан Парижа, там знают русский и английский и немецкий и итальянский. в Москве можно только по русски, кроме английского в центре. Путеводители или каталоги выставок в крайнем случае на английском. Короче, у вас там сплошной консенсус, которого никто не проверял. Но вы врёте, даже не сомневаясь и не подозревая, что врёте. Но с времён советской армии было очевидно, русский нужен всем, татарский не нужен никому. Вы унижаете все народы России, вас ненавидят все народы России, но вы будете утверждать обратное. Мало того, в Москве ненавидят всех приезжих просто потому, что понаехали тут. Вы будете утверждать, что это я придумал, хотя жил я в Москве ещё в 1973 и видел это всё ещё тогда.
Лариса Непомнящая
Feb. 20th, 2017 04:02 am (UTC)
Re: Спасибо за образец демагогии.
Может нам в России всем между собой общаться на английском? Тогда будет для всех справедливо?
Андрей Иванов
Feb. 20th, 2017 08:09 am (UTC)
Нужен ли в России английский?
Конечно не нужен, абсолютно, кроме дипломатов. Нужны переводы, много переводов, нужна госпрограмма. Вы недалеки от истины, до того, как пределы империи дошли до Кавказа и Закавказья, там "межнациональным языком" общения был турецкий.В Европе - латынь. Но это не значит, что у народов не было своих школ на своих языках. Тем более в 21 веке вопрос перевода можно легко автоматизировать. Поэтому именно для общения в быту и с государством вовсе не нужен русский язык. Нельзя считать, что техника никак не повлияла на потребности в языках и, тем более в межнациональном общении. Кстати, почти все нобелевские лауреаты думали на языке матери (не национальноси!).
В общем, тарые отмазки отсутствия науки и техники на национальных языках уже негодятся, отсюда следует нарастание межнациональных конфликтов. Все умные представители нерусских народов будут увеличивать сопротивление обезязычиванию и оглуплению себя неиспользованием родного языка в технике и в науке. Тут сразу начинают говорить про то, что по русски магазин, а по абхазски амагазин, а остановка, а ресторан и т.д. Какие спецы писали словари, такой и результат. Но я думаю, ответ прост. Русские очень боятся конкуренции. Вот это и есть основная причина подавления "малых народов". Я в детстве всё время спрашивал в школе, куда делись татаро-монголы, аланы, готы и т.д., которые ну никак меньшинством не назовёшь. Но учителя отмалчивались, и книги тоже. И до сих пор. По этому вся советская история - сплошь враки.
Ваш ответ очевиден: да ты паря сумашедший. Поэтому мне русский то же не нужен. Сейчас на русском очень мало стало переводов, и это сразу снизило интерес , например одесситов к русскому.
Лариса Непомнящая
Feb. 20th, 2017 11:11 am (UTC)
Re: Нужен ли в России английский?
автоматизировать перевод? я когда пробую через гугл перевести с украинского на русский, такая ахинея получается, что понятнее читать без перевода. Умные представители нерусских народов уезжают за границу и не заморачиваются тем, что там нет школ для обучения их детей на родном языке. А в их республиках в РФ везде есть школы для обучения на национальном языке.
Андрей Иванов
Feb. 20th, 2017 11:35 am (UTC)
Re: Нужен ли в России английский?
Главный недостаток русского, как самого распространённого - способность мгновенно передавать и истину и глупость. Тоесть, когда волею случая дурак становится царём, его глупость сразу воспринимается как истина в последней инстанции всеми носителями этого языка. Поэтому небольшие страны живут лучше, или большие, если они федеративные и роазноязычные (Канада, Швейцария и т.д.). Опыт дурака-соседа делает своих избирателей гораздо умнее, чем в России. Была бы Россия действительно федеративной, не было бы ни 1917, ни 1991 и Путина не было бы. Это всё следствия одного языка и генеральной глупости. Это аналог монополии с похожими последствиями подавления конкурентов.

Edited at 2017-02-20 11:36 am (UTC)
kreslava79
Feb. 20th, 2017 05:49 am (UTC)
Блииин....ну вы даете)))) если вы зайдете в ресторыны Парижа-вам придется автоматически говорить на французском.....французы не переносят другие языки и считают, что весь мир ДОЛЖЕН знать/говорить/понимать французский. Они еще те снобы.....так что приведите другой пример и не позорьтесь
Андрей Иванов
Feb. 20th, 2017 08:13 am (UTC)
Межнациональное общение
Вот кто пукает, я делаю вид, что запаха не слышу, а вы?

Edited at 2017-02-20 08:16 am (UTC)
qazasdf
Feb. 19th, 2017 11:18 pm (UTC)
Re: Почему в России нкет школ на украинском и мало на тат
У меня друг сидит ржет, готов предложить любому работы в Москве на лакском, с достойной зарплатой, но только от процента продаж.

Profile

bither
Ян Валетов

Latest Month

September 2019
S M T W T F S
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Tags

Powered by LiveJournal.com
Designed by Paulina Bozek