?

Log in

No account? Create an account

Previous Entry | Next Entry

Прекрасная статья Портникова.
Настоятельно рекомендую к прочтению и тем, кто согласен с тезисами, и тем, кто не согласен.

Російська влада остаточно знищила єдину в Москві – та й у всій Росії – Бібліотеку української літератури. Книжковий фонд бібліотеки, який збирався українською громадськістю Москви за підтримки друзів із України та усього світу, передається Бібліотеці іноземної літератури і стане частиною Центру слов’янських культур. Ніякого центру, ніякого його книжкового фонду поки що немає, - пише Віталій Портніков у своєму блозі на Радіо Свобода. Книги з української бібліотеки просто перевезуть з неї в інше місце, яке вже не буде називатися небезпечним словом "українська", не буде виглядати – хоча б умовно – як культурний заклад іншого народу, з мовою і культурою якого Росія веде справжню війну. І аж ніяк не гібридну.

Війна з Бібліотекою української літератури в Москві почалася задовго до того, як російські танки з’явилися в Криму і на Донбасі. Сама Бібліотека української літератури з’явилася під час перебудови, коли зникло багато заборон. І вона була не державною, не міською, а саме народною ініціативою. Але коли російська влада зрозуміла, що Україна дійсно відроджується, стала робити все можливе, щоб цьому перешкодити. Щоб довести, що "ми один народ". А для цього потрібно, перш за все, знищити все те, що складає культурну унікальність українського народу. Яка в такому випадку українська бібліотека в центрі Москви?

Мета імперії – знищити Україну, позбавляючи її мови

Це ми можемо до хрипоти сперечатися між собою, що саме визначає українського патріота, яке значення в його світовідчутті грає рідна мова і чи потрібно за часів економічної кризи дискутувати про мову. А в імперії ніяких сумнівів немає: для того, щоб не було ніякої України, потрібно позбавити її мови. Для того, щоб українець забув про свою Батьківщину, він повинен говорити виключно мовою сусідньої народу. У Росії ніколи не було українських шкіл – не дивлячись на мільйони етнічних українців, які проживають в цій країні. Тут ніколи не було вищої освіти українською мовою. Ніколи не було українських телеканалів і радіостанцій, навіть радіопередач (за винятком однієї, яку автор цих рядків створив у ті ж 90-і роки на радіо "Ехо Москви"). Культурні організації українців з’явилися тільки у 90-і роки й постійно перебувають під тиском влади. А тепер після довгої боротьби закривають і єдину українську бібліотеку Росії. Просто порівняйте цю ситуацію української мови в Росії із ситуацією російської мови в Україні – і з легким серцем плюньте в обличчя тому, хто буде розповідати вам про мовну "дискримінацію" в Українській державі.
На противагу тому, чого в Росії не було, ми можемо згадати, що в ній завжди було. А була – відверта зневага до української мови, яку за рівнем хамства можна порівняти хіба що зі зневагою до білоруської. І ця зневага виходила аж ніяк не тільки від імператорів, які видавали свої підлі укази. Віссаріон Бєлінський, один із кращих російських літературних критиків, радив Тарасові Шевченку перестати писати "мужицьким діалектом". Так в літературні салони Москви і Петербурга приходило презирство до української мови, впевненість у тому, що на цьому "сільському діалекті" не можна створити нічого, що варто було б уваги. А якщо так – навіщо на цьому діалекті розмовляти? Чи не краще допомогти "мужикам" заговорити "правильно"?

Все це було брехнею. Українська мова ніколи не була виключно мовою села – але імперія зробила все можливе, щоб вона такою стала. Вона створила умови для зникнення цієї мови в містах, вона вигнала її до сіл, вона зв’язала мову і комплекс меншовартості в єдине цивілізаційне поняття. Якщо вже за радянських часів вона дозволяла українській мови прийти до міста – то тільки за допомогою сили, наказів і розпоряджень, тільки в ролі зброї більшовицької ідеології. Так що коли імперія починала знову виганяти українську мову з українських міст, багато хто з полегшенням зітхав.

Імперія домоглася очевидних успіхів – їх не можна заперечувати. На території, яку вона оголосила своєю, української мови просто немає – і умов для її відродження теж немає. Немає навіть на традиційних територіях розселення українців, які стали частиною Російської Федерації. Там вже давно не дискутують про те, якою мовою розмовляти – своєю або чужою. Там розмовляють російською.

Єдиною територією, на якій українська мова може зберегтися і розвиватися, є Україна. Русифікована Україна, в якій століттями створювалися умови комфортної відмови від рідної мови. Україна, в якій людина з маленького міста чи села, що переїжджала до індустріального центру, повинна була насамперед навчитися говорити "по-людськи" – інакше засміють. Україна, в якій повинні були зникнути українці. Але вони не зникли.
Саме тому імперським умовам знищення і спрощення української мови ми повинні протиставити умови її відродження. І мова йде не тільки про державні рішення. Держава – ніщо без народу. Російський народ підтримував шовіністичні зусилля своєї імперії, був носієм русифікації – і саме тому Росія домоглася такого вбивчого успіху. Саме тому українська мова стала мовою "аборигенів" у своїй власній країні.

Російськомовні патріоти, оцініть небезпеку для України. Допоможіть дітям та онукам

Я не вірю в силу наказу. Я прекрасно розумію, що людину не можна просто змусити говорити мовою, якою вона не володіє. Я не сумніваюся, що серед російськомовних громадян Української держави переважна більшість – це патріоти України. Саме тому я вірю в силу людини, в силу патріотизму і любові до своєї країни. Просто маєте оцінити рівень небезпеки. Просто зрозумійте, що імперія – нахабна, брехлива, кривава – воює не тільки з вашою країною, а й з українською мовою.

Якщо ви російськомовний патріот України і ніколи не розмовляли українською – почніть вивчати мову країни, в якій живете. Якщо ви не вважаєте, що досягнете успіху – створіть умови для того, щоб цю мову знали, щоб нею спілкувалися ваші діти і внуки. Цікавтеся українською культурою.

Припиніть думати, що центр світу перебуває в Москві і коли Росія стане "хорошою", ви знову зможете відвідувати російські театри, які звичайно ж, кращі за наші "провінційні". Все це – ваші комплекси. У тій самій імперській Росії москвичі захоплювалися театром Кропивницького, в тому самому Радянському Союзі спеціально приїжджали до Києва, щоб побачити театр Гната Юри. Україна – така ж країна, як Росія або Польща. Зі своєю історією, культурою, наукою. І зі своєю мовою. Культурна проблема України – не в нашій неповноцінності, а в спробах конкуренції з Росією в одному мовному просторі, Росією ж і створеному.

Але російськомовна Україна завжди буде просто російською областю. Брянською, Курською або Київською – немає значення, якою. А україномовна Україна завжди буде країною. Країною, в якій не залишиться місця для меншовартості, але завжди буде місце для поваги до самого себе.

Tags:

promo bither april 25, 2012 17:23 3
Buy for 200 tokens
Промо-блок свободен! :-) Пользуйтесь случаем!

Comments

6armaglot
Feb. 20th, 2017 07:22 am (UTC)
Скажите а такой предмет в школе как история вы изучали? Такое слово Новоросиия вы слышали?
bither
Feb. 20th, 2017 07:26 am (UTC)
У себя в стране можете и дальше создавать Новороссии и Малороссии. Здесь - не ваша страна.
6armaglot
Feb. 20th, 2017 12:00 pm (UTC)
Вы не о том говорите. Я упомянул Новороссию как исторический регион основанный русскими, которые на этой территории кто - коренное население. Есть у вас иное мнение?
bither
Feb. 20th, 2017 12:33 pm (UTC)
Они его основали в пустыне?
Пришли в пустыню - и все построили?
Вам не надо напоминать, кто тут жил до русских?
6armaglot
Feb. 20th, 2017 12:42 pm (UTC)
Жили там, до того как туда пришли русские, - скифы, хазары, печенеги, половцы, татары. Странно что вам нужно об этом напоминать. Только я не понимаю к чему вы ведете хотите обосновать как коренное население скифов? С правами скифского языка на статус второго государственного в Украине?
bither
Feb. 20th, 2017 12:56 pm (UTC)
Не смешивацте времена. У меня в городе была польская крепость.
6armaglot
Feb. 20th, 2017 01:42 pm (UTC)
Вы опять не том. Но если вам нечего больше сказать то можно обсудить какая крепость была в украинском Измаиле и какой атаман Сечи её для Украины отвоевал.
(no subject) - bither - Feb. 20th, 2017 01:45 pm (UTC) - Expand
(no subject) - 6armaglot - Feb. 20th, 2017 01:54 pm (UTC) - Expand
(no subject) - bither - Feb. 20th, 2017 02:05 pm (UTC) - Expand
(no subject) - 6armaglot - Feb. 20th, 2017 02:14 pm (UTC) - Expand
(no subject) - 6armaglot - Feb. 20th, 2017 02:17 pm (UTC) - Expand
fsck_all
Feb. 24th, 2017 06:46 am (UTC)
>Я упомянул Новороссию как исторический регион основанный русскими, которые на этой территории кто - коренное население

Ага, только этими "русскими" были украинцы. Потому как в русских свое время кого только не записывали, да и сейчас тоже: хуйло - вепс, гундяев - эрзя, собянин - манси, лавров - грузино-армянин, сурков - чечен и все при этом себя русскими называют.

А теперь к очевидным фактам.
На картах расселения народов что времен РИ, что времен совка, т.н. территории "новорастии" показаны как заселенные украинцами. Так же как Кубань, Курщина и другие земли, которые говнорашка оттяпала у УНР.
Даже после всех миграций в совке, 67% населения этой территории - украинцы. Это данные переписи населения, сделанные при пророссийском руководстве, так что я думаю число украинцев занижено. Но даже и так видно что коренное население на той территории - украинцы, а русские - нацмены.
6armaglot
Feb. 24th, 2017 07:58 am (UTC)
Ага Кубань,.... вы еще Крым забыли упомянуть где русские нацемены.
Если РИ завоевала земли на которых потом позволила украинцам расселиться в них то эти земли теперь исконно украинские, а коренное их население - украинцы?))
nemec_vader
Feb. 20th, 2017 07:28 am (UTC)
Изучал, и не только в школе. Вы что сказать-то хотели своими вопросами?
6armaglot
Feb. 20th, 2017 12:02 pm (UTC)
Ну так если изучали то знаете как появились русские в причерноморье и Крыму. Их туда не украинцы пригласили пожить.
nemec_vader
Feb. 20th, 2017 12:04 pm (UTC)
А кроме русских в Причерноморье и Крыму никто никогда не жил? И только в 91-м году начали бандеровцы из Западенщины приезжать?
6armaglot
Feb. 20th, 2017 12:14 pm (UTC)
До того как пришли русские а потом и украинцы проживающие с русскими в одной империи территории Причерноморья заселяли .... скифы, хазары, печенеги, половцы, татары. Вы кого из них готовы признать коренным населением? Скифов? Так тех уж нет. Татары есть но украинцы так боятся что их язык будет вытеснен татарским, что не дают ему статуса государственного языка.
nemec_vader
Feb. 20th, 2017 12:35 pm (UTC)
Спасибо за интересный экскурс в историю. Дальше что? Предъявите имущественные права на земли от Одессы до Мариуполя на основании указов императрицы Екатерины Второй?
6armaglot
Feb. 20th, 2017 12:47 pm (UTC)
Если вы вспомните какую тему затронул Виталий Портников и автор журнала то дальше - права русских в Украине на русский язык как коренного населения этой страны и немалого в %-ом отношении.
(no subject) - nemec_vader - Feb. 20th, 2017 12:48 pm (UTC) - Expand
(no subject) - 6armaglot - Feb. 20th, 2017 12:55 pm (UTC) - Expand
(no subject) - nemec_vader - Feb. 20th, 2017 01:00 pm (UTC) - Expand
(no subject) - 6armaglot - Feb. 20th, 2017 01:44 pm (UTC) - Expand
(no subject) - nemec_vader - Feb. 20th, 2017 02:02 pm (UTC) - Expand
(no subject) - bither - Feb. 20th, 2017 01:01 pm (UTC) - Expand
(no subject) - 6armaglot - Feb. 20th, 2017 01:46 pm (UTC) - Expand
(no subject) - bither - Feb. 20th, 2017 01:48 pm (UTC) - Expand
(no subject) - 6armaglot - Feb. 20th, 2017 01:52 pm (UTC) - Expand
(no subject) - nemec_vader - Feb. 20th, 2017 02:03 pm (UTC) - Expand
(no subject) - 6armaglot - Feb. 20th, 2017 02:13 pm (UTC) - Expand

Profile

bither
Ян Валетов

Latest Month

September 2019
S M T W T F S
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930     

Tags

Page Summary

Powered by LiveJournal.com
Designed by Paulina Bozek