?

Log in

No account? Create an account

Previous Entry | Next Entry

Прекрасная статья Портникова.
Настоятельно рекомендую к прочтению и тем, кто согласен с тезисами, и тем, кто не согласен.

Російська влада остаточно знищила єдину в Москві – та й у всій Росії – Бібліотеку української літератури. Книжковий фонд бібліотеки, який збирався українською громадськістю Москви за підтримки друзів із України та усього світу, передається Бібліотеці іноземної літератури і стане частиною Центру слов’янських культур. Ніякого центру, ніякого його книжкового фонду поки що немає, - пише Віталій Портніков у своєму блозі на Радіо Свобода. Книги з української бібліотеки просто перевезуть з неї в інше місце, яке вже не буде називатися небезпечним словом "українська", не буде виглядати – хоча б умовно – як культурний заклад іншого народу, з мовою і культурою якого Росія веде справжню війну. І аж ніяк не гібридну.

Війна з Бібліотекою української літератури в Москві почалася задовго до того, як російські танки з’явилися в Криму і на Донбасі. Сама Бібліотека української літератури з’явилася під час перебудови, коли зникло багато заборон. І вона була не державною, не міською, а саме народною ініціативою. Але коли російська влада зрозуміла, що Україна дійсно відроджується, стала робити все можливе, щоб цьому перешкодити. Щоб довести, що "ми один народ". А для цього потрібно, перш за все, знищити все те, що складає культурну унікальність українського народу. Яка в такому випадку українська бібліотека в центрі Москви?

Мета імперії – знищити Україну, позбавляючи її мови

Це ми можемо до хрипоти сперечатися між собою, що саме визначає українського патріота, яке значення в його світовідчутті грає рідна мова і чи потрібно за часів економічної кризи дискутувати про мову. А в імперії ніяких сумнівів немає: для того, щоб не було ніякої України, потрібно позбавити її мови. Для того, щоб українець забув про свою Батьківщину, він повинен говорити виключно мовою сусідньої народу. У Росії ніколи не було українських шкіл – не дивлячись на мільйони етнічних українців, які проживають в цій країні. Тут ніколи не було вищої освіти українською мовою. Ніколи не було українських телеканалів і радіостанцій, навіть радіопередач (за винятком однієї, яку автор цих рядків створив у ті ж 90-і роки на радіо "Ехо Москви"). Культурні організації українців з’явилися тільки у 90-і роки й постійно перебувають під тиском влади. А тепер після довгої боротьби закривають і єдину українську бібліотеку Росії. Просто порівняйте цю ситуацію української мови в Росії із ситуацією російської мови в Україні – і з легким серцем плюньте в обличчя тому, хто буде розповідати вам про мовну "дискримінацію" в Українській державі.
На противагу тому, чого в Росії не було, ми можемо згадати, що в ній завжди було. А була – відверта зневага до української мови, яку за рівнем хамства можна порівняти хіба що зі зневагою до білоруської. І ця зневага виходила аж ніяк не тільки від імператорів, які видавали свої підлі укази. Віссаріон Бєлінський, один із кращих російських літературних критиків, радив Тарасові Шевченку перестати писати "мужицьким діалектом". Так в літературні салони Москви і Петербурга приходило презирство до української мови, впевненість у тому, що на цьому "сільському діалекті" не можна створити нічого, що варто було б уваги. А якщо так – навіщо на цьому діалекті розмовляти? Чи не краще допомогти "мужикам" заговорити "правильно"?

Все це було брехнею. Українська мова ніколи не була виключно мовою села – але імперія зробила все можливе, щоб вона такою стала. Вона створила умови для зникнення цієї мови в містах, вона вигнала її до сіл, вона зв’язала мову і комплекс меншовартості в єдине цивілізаційне поняття. Якщо вже за радянських часів вона дозволяла українській мови прийти до міста – то тільки за допомогою сили, наказів і розпоряджень, тільки в ролі зброї більшовицької ідеології. Так що коли імперія починала знову виганяти українську мову з українських міст, багато хто з полегшенням зітхав.

Імперія домоглася очевидних успіхів – їх не можна заперечувати. На території, яку вона оголосила своєю, української мови просто немає – і умов для її відродження теж немає. Немає навіть на традиційних територіях розселення українців, які стали частиною Російської Федерації. Там вже давно не дискутують про те, якою мовою розмовляти – своєю або чужою. Там розмовляють російською.

Єдиною територією, на якій українська мова може зберегтися і розвиватися, є Україна. Русифікована Україна, в якій століттями створювалися умови комфортної відмови від рідної мови. Україна, в якій людина з маленького міста чи села, що переїжджала до індустріального центру, повинна була насамперед навчитися говорити "по-людськи" – інакше засміють. Україна, в якій повинні були зникнути українці. Але вони не зникли.
Саме тому імперським умовам знищення і спрощення української мови ми повинні протиставити умови її відродження. І мова йде не тільки про державні рішення. Держава – ніщо без народу. Російський народ підтримував шовіністичні зусилля своєї імперії, був носієм русифікації – і саме тому Росія домоглася такого вбивчого успіху. Саме тому українська мова стала мовою "аборигенів" у своїй власній країні.

Російськомовні патріоти, оцініть небезпеку для України. Допоможіть дітям та онукам

Я не вірю в силу наказу. Я прекрасно розумію, що людину не можна просто змусити говорити мовою, якою вона не володіє. Я не сумніваюся, що серед російськомовних громадян Української держави переважна більшість – це патріоти України. Саме тому я вірю в силу людини, в силу патріотизму і любові до своєї країни. Просто маєте оцінити рівень небезпеки. Просто зрозумійте, що імперія – нахабна, брехлива, кривава – воює не тільки з вашою країною, а й з українською мовою.

Якщо ви російськомовний патріот України і ніколи не розмовляли українською – почніть вивчати мову країни, в якій живете. Якщо ви не вважаєте, що досягнете успіху – створіть умови для того, щоб цю мову знали, щоб нею спілкувалися ваші діти і внуки. Цікавтеся українською культурою.

Припиніть думати, що центр світу перебуває в Москві і коли Росія стане "хорошою", ви знову зможете відвідувати російські театри, які звичайно ж, кращі за наші "провінційні". Все це – ваші комплекси. У тій самій імперській Росії москвичі захоплювалися театром Кропивницького, в тому самому Радянському Союзі спеціально приїжджали до Києва, щоб побачити театр Гната Юри. Україна – така ж країна, як Росія або Польща. Зі своєю історією, культурою, наукою. І зі своєю мовою. Культурна проблема України – не в нашій неповноцінності, а в спробах конкуренції з Росією в одному мовному просторі, Росією ж і створеному.

Але російськомовна Україна завжди буде просто російською областю. Брянською, Курською або Київською – немає значення, якою. А україномовна Україна завжди буде країною. Країною, в якій не залишиться місця для меншовартості, але завжди буде місце для поваги до самого себе.

Tags:

promo bither april 25, 2012 17:23 3
Buy for 200 tokens
Промо-блок свободен! :-) Пользуйтесь случаем!

Comments

bither
Feb. 20th, 2017 07:26 am (UTC)
У себя в стране можете и дальше создавать Новороссии и Малороссии. Здесь - не ваша страна.
6armaglot
Feb. 20th, 2017 12:00 pm (UTC)
Вы не о том говорите. Я упомянул Новороссию как исторический регион основанный русскими, которые на этой территории кто - коренное население. Есть у вас иное мнение?
bither
Feb. 20th, 2017 12:33 pm (UTC)
Они его основали в пустыне?
Пришли в пустыню - и все построили?
Вам не надо напоминать, кто тут жил до русских?
6armaglot
Feb. 20th, 2017 12:42 pm (UTC)
Жили там, до того как туда пришли русские, - скифы, хазары, печенеги, половцы, татары. Странно что вам нужно об этом напоминать. Только я не понимаю к чему вы ведете хотите обосновать как коренное население скифов? С правами скифского языка на статус второго государственного в Украине?
bither
Feb. 20th, 2017 12:56 pm (UTC)
Не смешивацте времена. У меня в городе была польская крепость.
6armaglot
Feb. 20th, 2017 01:42 pm (UTC)
Вы опять не том. Но если вам нечего больше сказать то можно обсудить какая крепость была в украинском Измаиле и какой атаман Сечи её для Украины отвоевал.
bither
Feb. 20th, 2017 01:45 pm (UTC)
Ну, вы же мне рассказываете сказки о половцах и скифах?
У меня имена всех польских комендантов известны.
6armaglot
Feb. 20th, 2017 01:54 pm (UTC)
Польских комендантов Измаила? Может быть польских комендантов Николаева, Одессы, Херсона?
bither
Feb. 20th, 2017 02:05 pm (UTC)
Вы слышали о такой вещи, как хронология? Или попаданческой литературы перечитали?
6armaglot
Feb. 20th, 2017 02:14 pm (UTC)
Вы долго будете тень на плетень наводить?
6armaglot
Feb. 20th, 2017 02:17 pm (UTC)
http://www.religions.am/files/4380/mamul/image2014-2/pict091.jpg

Границы польских крепостей не желаете рассмотреть?
fsck_all
Feb. 24th, 2017 06:46 am (UTC)
>Я упомянул Новороссию как исторический регион основанный русскими, которые на этой территории кто - коренное население

Ага, только этими "русскими" были украинцы. Потому как в русских свое время кого только не записывали, да и сейчас тоже: хуйло - вепс, гундяев - эрзя, собянин - манси, лавров - грузино-армянин, сурков - чечен и все при этом себя русскими называют.

А теперь к очевидным фактам.
На картах расселения народов что времен РИ, что времен совка, т.н. территории "новорастии" показаны как заселенные украинцами. Так же как Кубань, Курщина и другие земли, которые говнорашка оттяпала у УНР.
Даже после всех миграций в совке, 67% населения этой территории - украинцы. Это данные переписи населения, сделанные при пророссийском руководстве, так что я думаю число украинцев занижено. Но даже и так видно что коренное население на той территории - украинцы, а русские - нацмены.
6armaglot
Feb. 24th, 2017 07:58 am (UTC)
Ага Кубань,.... вы еще Крым забыли упомянуть где русские нацемены.
Если РИ завоевала земли на которых потом позволила украинцам расселиться в них то эти земли теперь исконно украинские, а коренное их население - украинцы?))

Profile

bither
Ян Валетов

Latest Month

October 2019
S M T W T F S
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Tags

Page Summary

Powered by LiveJournal.com
Designed by Paulina Bozek